PKP chce wybudować biura i hotel przy Dworcu PKP. Miasto pyta o konkretne daty i kładkę nad torami

PKP przedstawiło plany dotyczące przyszłości budynku starego Dworca Głównego w Poznaniu. Spółka chciałaby by powstał tam także nowy budynek, w którym znalazłyby się biura i hotel. Miasto odpowiada, że poza planami, potrzebne są również konkretne daty, a także wywiązanie się z dotychczasowych zobowiązań.

PKP chciałoby, aby poza istniejącym budynkiem starego dworca, powstał nowy obiekt z przestrzenią na biura, hotel, a także dla pasażerów.

Władze Miasta zauważają, że to kolejna deklaracja spółki, choć za dotychczasowymi nie szły działania. PKP nie podało także daty rozpoczęcia inwestycji ani jej kształtu i konkretnych informacji poza ogólnym założeniem.

“Oczekujemy powrotu funkcji pasażerskich w miejsce starego dworca. Trudno w tej chwili określić czy miałby on być zmodernizowany czy odbudowany. Miastu z pewnością nie przeszkadzałyby dodatkowe funkcje biurowe i hotelowe. Czekamy na propozycje PKP.”

Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania

Zgodę na wyburzenie starego obiektu już wcześniej wydał Miejski Konserwator Zabytków. Z historycznej elewacji zostało niewiele i trudno byłoby to zachować. Zastępca prezydenta miasta wyjaśnia, w jaki sposób możnaby połączyć zarówno chęć powstania nowego obiektu z zachowaniem elementu historycznego.

“Moja ocena jest taka, że powinien powstać nowy obiekt. Wszystko co jest poza halą nie nadaje się bowiem do nowoczesnych funkcji. W toku poprzednich dyskusji udało się uzyskać kompromisowe rozwiązanie. Zakładało ono z pokazanie zewnątrz starej, historycznej fasady. Wydaje się że tamte rozwiązania powinny być wzięte pod uwagę przez władze PKP i architektów, którzy będą się tym projektem zajmować”

Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania

Poznań oczekuje ścisłej współpracy w zakresie prowadzonych prac, z uwagi na otoczenie terenu dworca i konieczność wpasowania inwestycji i ich wyglądu do pozostałych elementów architektury terenu.

Władze przypominają również o umowie, zgodnie z którą firma Trigranit, a obecnie w toku zmian w spółce, PKP, zobowiązało się do połączenia Dworca Zachodniego ze starym budynkiem z nowym dworcem poprzez wybudowanie kładki dla pieszych. Zgodnie z umową, jej budowa miała zakończyć się w ubiegłym roku. Na razie jednak, nie ma nawet terminu ani planu rozpoczęcia prac.

Miasto zapewnia, że oczekuje ścisłej współpracy w zakresie prowadzonych inwestycji, z uwagi na jej otoczenie i konieczność jej dopasowania architektonicznego w przestrzeń wokół.