Urząd Miasta przypomina o konieczności wymiany dowodu osobistego, który stracił ważność

Autor: AK fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Według szacunków Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP, co najmniej kilka tysięcy poznaniaków nadal nie wymieniło swoich dowodów osobistych, które straciły ważność. Urzędnicy przypominają, że posiadanie ważnego dowodu tożsamości to obowiązek każdego pełnoletniego obywatela.

Od 1 stycznia, kolejne dowody osobiste straciły swoją ważność. Jak podaje kierownik oddziału dowodów osobistych Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP, Jarosław Gbiorczyk, wniosku o wymianę nie złożyło jeszcze około 10-12 tysięcy osób.

Choć termin dla wymiany dokumentów, które straciły swą ważność wraz z Nowym Rokiem już minął, nadal można ubiegać się o wydanie nowych. Na wyrobienie nowego dowodu czeka się do 30 dni.

Urzędnicy przypominają, że posiadanie ważnego dowodu osobistego jest obowiązkiem obywatela. Jego brak może się wiązać także z trudnościami w życiu codziennym, np. w banku, w podróży czy podczas interwencji pogotowia ratunkowego czy wizyty w szpitalu.

Wydział Spraw Obywatelskich ma trzy oddziały, w których można złożyć odpowiedni wniosek - przy ul. Libelta 16/20, przy ul. Gronowej 22a i przy ul. 28 Czerwca 1956r. nr 404. Należy do niego dołączyć aktualne, kolorowe zdjęcie o wymiarach 35x45 mm, które zostało wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Konieczne jest również posiadanie stare dowodu osobistego, a w przypadku jego utraty - ważnego paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Wniosek można również złożyć online poprzez platformę ePUAP.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA