Izrael na wyciągnięcie ręki. Dlaczego poznaniacy coraz częściej wybierają ten kierunek na urlop?

Autor: AK
10

W Poznaniu pogoda nie rozpieszcza – deszcz i wiatr przeplatane mroźnymi dniami nie zachęcają do spędzania czasu na dworze. Wiele osób coraz częściej myśli o wyciecze w miejsca, w których czapka zimowa, rękawiczki i szalik nie są potrzebne. Na szczęście, z pomocą mogą przyjść połączenia lotnicze realizowane z poznańskiego portu na Ławicy. Jedynie cztery godziny podróży dzielą poznaniaków od Tel Awiwu w Izraelu, czyli państwa, gdzie słońce świeci nawet 300 dni w roku. Czym jeszcze zachwyca państwo na Bliskim Wschodzie?

Rok 2017 obfitował w dobre wiadomości dla pasażerów lotniska Poznań – Ławica. Wśród wielu nowych połączeń, pojawiły się także loty do Izraela.
 
Sezon na bezpośrednie loty z Poznania do Izraela rozpoczął się 21 czerwca, gdy LOT, dostrzegając potencjał turystyczny i biznesowy w połączeniach Warszawy z Tel Awiwem, uruchomił trasy z innych polskich miast, w tym także ze stolicy Wielkopolski. Jak się okazuje, Polacy coraz chętniej wybierają ten kierunek zarówno na rodzinne wakacje, jak i wypady ze znajomymi.
Przyciąga nie tylko ciepło i słońce, które towarzyszy mieszkańcom i turystom nawet w zimie, ale także innymi aspektami. Jakimi?
Izrael kojarzy się przede wszystkim z wielokulturowością, byciem ośrodkiem dla kilku religii, a także wyjątkową historią, która sprawia, że co roku, państwo to odwiedzają miliony turystów z całego świata.
Tel Awiw jest miastem, które łączy w sobie nie tylko kilka kultur i wyznań, ale także historię z nowoczesnością. Wysokie, modernistyczne i ekskluzywne hotele i biurowce w naturalny sposób zostały wkomponowane w historyczną zabudowę miejską.
Obowiązkowym punktem wycieczki do Tel Awiwu jest port w Starej Jaffie, jej okolice, wybrzeże, ale także centrum miasta, które stało się ośrodkiem biznesu, turystyki i… rodzinnej atmosfery. Poznaniacy z pewnością zauważą kilka podobieństw do stolicy Wielkopolski. Kilka lat temu, podobnie jak w Poznaniu, władze miejskie postanowiły przyciągnąć mieszkańców do centrum i zachęcić ich do spędzania czasu z rodziną na dworze, w miejskich przestrzeniach relaksu. Nie brakuje tu więc ławeczek, skwerów i połączenia zieleni miejskiej z miejscami dla rodzin z dziećmi, z psami czy grupy znajomych.
Będąc w Tel Awiwie żal nie skorzystać z możliwości poznania życia nocnego tego miasta, z którego słynie na całym świecie. Wśród licznych klubów muzycznych, każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno pod względem doboru muzyki, jak i serwowanych alkoholi.
Do Izraela z pewnością warto się wybrać także dla samej… kuchni. Przepyszne dania na każdą porę dnia, przekąski i desery potrafią sprawić, że z wakacji można wrócić z nieco większą wagą, ponieważ trudno im się oprzeć.
W kuchni izraelskiej przeważają ryby, warzywa, jagnięcina, kurczaki i wołowina. Co ciekawe, aż ok. 90% dostaw wołowiny pochodzi z… Polski, ponieważ jest ona uznawana za najlepszą. Lekkie sery, hummus, chałwa, pita czy falafel w połączeniu z różnorodnymi sosami, to tylko niektóre z klasyków kuchni tego rejonu Bliskiego Wschodu.
Wyjątkowy smak, uzyskuje się dzięki świeżym i aromatycznym przyprawom, które można zakupić na lokalnych targach w niemal każdym izraelskim mieście. To tutaj zaopatrują się w nie miejscowi, dlatego turyści mogą mieć pewność, że produkty będą najwyższej jakości. Kolorowych przypraw i mieszanek jest tyle, że nawet najwięksi znawcy-amatorzy mają problem z rozpoznaniem ich wszystkich. Właśnie dlatego, każdą przyprawę można powąchać, a w razie wątpliwości – spytać sprzedawcę nie tylko o nazwę, ale także o to, do czego warto daną mieszankę użyć.
Na targ warto się udać także po suszone owoce, których szeroki wybór powinien zaspokoić nawet najbardziej wybrednych, a także orzechy, migdały, chałwy i pieczywo – zarówno to słodkie, jak i klasyczne. Jego zapachowi trudno się oprzeć spacerując między stoiskami. Ważne, by pamiętać, że „nie istnieje” tam coś takiego jak stała cena, choć część sprzedawców będzie próbowała do tego przekonać turystów. Zawsze warto się targować.
Wieczorami, miejscowe targi często zmieniają się w miejsca spotkań i lokali gastronomicznych z piwem, muzyką i shishą.
Z uwagi na niewielkie rozmiary terytorium Izraela, z Tel Awiwu można w łatwy i szybki sposób dostać się także do innych znanych miejsc – Jerozolimy, Hajfy, Nazaretu, na Pustynię Judzką, nad Morze Martwe czy nad rzekę Jordan.
Co może zaskoczyć turystów? Choć widok rosnących na drzewach pomarańczy, cytryn, granatów czy grejpfrutów nikogo w tym klimacie nie dziwi, to fakt, że można takie owoce zrywać z miejskich drzew jest już czymś o wiele rzadziej spotykanym. Zasada jest prosta – jeśli ktoś sięgnie, to może je sobie wziąć.
Podróżujący po Izraelu poznaniacy, z pewnością zauważą inną znaną im rzecz na ulicach – miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne używają produkowanych w podpoznańskim Bolechowie autobusów marki Solaris.
Połączenia LOT z Poznania do Tel Awiwu realizowane są w środy rano. Wylot z Izraela odbywa się we wtorek, a lądowanie w stolicy Wielkopolski następuje kilka minut po północy w środę. Dzięki temu, turyści mogą zaplanować sobie tygodniowe wakacje, podczas których zdążą odwiedzić kilka izraelskich miast.
Rejsy odbywają się na pokładzie samolotów Boeing 737-800 NG, a zgodnie z zapowiedziami LOT, już od wiosny tego roku, z Poznania latać będziemy Boeingiem 737 MAX 8, co zapewni jeszcze wyższy komfort podróży.
Dla zastanawiających się nad ceną biletów na taką wyprawę mamy dobrą wiadomość – ceny rozpoczynają się już od zaledwie 74 złotych. O czym warto pamiętać to fakt, że LOT pozwala pasażerom na zabranie bagażu podręcznego o wadze do 8kg oraz dodatkowo (w cenie biletu) torebkę damską lub torbę męską lub laptopa (wymiary 40 cm x 35 cm x 12 cm).
Ci, dla których komfort podróży jest mniej ważny, mogą skorzystać również z połączeń realizowanych przez tanią linię lotniczą Ryanair, która z Poznania lata do Tel Awiwu oraz Ejlatu Ovdy.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA