Pierwszy w historii Poznania kalendarz trzech religii

Ksiądz, rabin i imam stworzyli pierwszy w historii Miasta Poznania kalendarz trzech religii. Poza zaznaczonymi świętami, ważnymi dla każdej z nich, w kalendarzu znajdują się także teksty edukacyjne, przybliżające historie, zwyczaje i same święta chrześcijańskie, muzułmańskie i żydowskie.

Kalendarz powstał z inicjatywy imama Youssefa Chadida, podrabina Szymona Zadumińskiego i księdza oblata Marcina Wrzosa. Ma przybliżyć poznaniakom różne religie, które występują w mieście. Powstał ze środków miejskich, jako coroczny kalendarz wydawany przez Miasto.

Wydrukowano 2,7 tysięcy egzemplarzy, które dostępne są bezpłatnie w siedzibie urzędu miasta, w terenowych punktach informacyjnych, w synagodze, meczecie i części kościołów na terenie Poznania.

„Chcemy poprzez ten kalendarz pokazać, ze Poznań jest otwarty dla wszystkich niezależnie od wyznania. Zależy nam na tym, by każdy czuł się w Poznaniu dobrze i bezpiecznie. W XVI i XVII wieku Polska była wzorem tolerancji, otwartości i gościnności dla całego świata. Chcemy wrócić do tych tradycji.”

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta

Kalendarz zawiera m.in. opis dziejów trzech religii w Poznaniu. Znalazła się tam zatem historia pierwszego na ziemiach polski biskupa – Jordana, początków pierwszej poznańskiej gminy żydowskiej oraz powstania pierwszej społeczności muzułmańskiej w Poznaniu.

Zaznaczone są ważne święta dla każdej z trzech religii i co miesiąc, szerzej opisane jest po jednym z nich. Jeśli w danym miesiącu któraś religia nie ma święta, opisane są np. jej główne założenia. W ten sposób, kalendarz nabrał walorów edukacyjnych.