Wjazd samochodem do centrum Poznania będzie płatny? Ustawa rządu umożliwi wprowadzenie takich przepisów

Autor: AK
REKLAMA

Jeśli przyjęty przez rząd projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych wejdzie w życie, to da miastom możliwość wprowadzania tzw. „stref czystego transportu”, których celem będzie ograniczenie ruchu i zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza w centrach. Być może w Poznaniu, wprowadzone zostaną opłaty za wjazd samochodem do niektórych części miasta.

Władze Poznania zapewniają, że wprowadzenie różnego rodzaju rozwiązań będzie rozważane, ale ostateczne decyzje radnych miejskich zapadną dopiero po konsultacjach z mieszkańcami. Prezydent Jaśkowiak uważa, że „strefy czystego transportu” mogłyby być wprowadzone w historycznych dzielnicach, takich jak Wilda, Łazarz czy Jeżyce.

„To tam mieszkańcy odczuwają największe dolegliwości spowodowane nadmiernym ruchem. Chodzi o ich komfort i zdrowie, bo około 30% zanieczyszczeń powietrza generuje właśnie ruch kołowy. Musimy też chronić nasze dziedzictwo architektoniczne”
Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania


Ustawa da miastom możliwość wprowadzenia stref czystego transportu. Za wjazd do nich, trzeba będzie uiścić opłatę, która trafi do budżetu gminy. Dzienna opłata nie będzie mogła przekroczyć 30 złotych. Za złamanie przepisów, będzie można otrzymać karę w wysokości do 500 złotych.

Istnieje możliwość wprowadzenia przez radę gminy preferencyjnych warunków dla niektórych użytkowników - np. tych posiadających pojazdy napędzane energią elektryczną, wodorem czy gazem ziemnym oraz dla mieszkańców stref.

„Wydzielenie takich stref zależy od terminu wejścia w życie ustawy, a później od naszych analiz i konsultacji. Moim zdaniem w zakorkowanych polskich miastach należy podejmować sprawdzone w Europie Zachodniej działania uspokajające ruch samochodowy”
Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania


Już teraz w Poznaniu, w części centrum obowiązuje strefa uspokojonego ruchu oraz strefy płatnego parkowania, które mają zmniejszyć natężenie ruchu, a tym samym ilość wytwarzanych spalin w mieście.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA