Browar Huggerów, czyli jak wyglądał Poznań, zanim przy ul. Półwiejskiej stanął Stary Browar

Autor: AK fot. CYRYL
REKLAMA

Stary Browar to dziś jedno z miejsc, do których chętnie zaglądają nie tylko poznaniacy, ale i turyści. Centrum, które łączy w sobie galerię sztuki oraz handlową powstało w miejscu dawnego kompleksu Browaru Huggerów. Choć Stary Browar funkcjonuje dopiero od 2003 roku, niewielu pamięta, jak wyglądały te tereny jeszcze kilkanaście lat temu.

W miejscu, gdzie dziś stoi słynna galeria, od II połowy XIX wieku stał kompleks browaru. Założycielem był Ambrosius Hugger, który do Poznania przyjechał w 1844 roku. Jego interes szybko przejęli jego synowie, którzy w 1876 roku rozpoczęli rozwój browaru Huggerów.

Problemy zaczęły się tuż przed wybuchem II wojny światowej. Podczas walk w 1945 roku, kompleks mocno ucierpiał, co praktycznie zakończyło interes Huggerów. Po wojnie otwarto tam Zakłady Piwowarskie w Poznaniu.

W 2003 roku, po rewitalizacji oraz przebudowie, 5 listopada, oficjalnie został otwarty Stary Browar, czyli centrum handlowe połączone z galerią sztuki. Kontrowersje wokół sprzedania terenów pod zabudowę przez ówczesne władze, nie ucichły do dzisiaj. Choć Ryszard Grobelny został oczyszczony z zarzutów działania na szkode miasta, wiele osób twierdzi, że działka została sprzedana za tanio.

Budynek Browaru Huggerów nie odbiegał standardem od ówczesnego stylu budownictwa przemysłowego. Ceglana architektura, podział na część środkową oraz dwa, wyższe skrzydła, a także obłożenie czerwoną cegłą były charakterystyczne dla dawnych lat.

Choć tak naprawdę kompleks Browaru Huggerów zmienił swe oblicze dopiero kilkanaście lat temu, wielu poznaniaków nie pamięta już, jak kiedyś wyglądał budynek przy ul. Półwiejskiej.

Dzięki zdjęciom z Wiratualnego Muzeum Historii Poznania, można przypomnieć sobie dawne czasy.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA