“Nie strzelaj w Sylwestra” – schronisko i zoo apelują o rezygnacje z fajerwerków i radzą jak pomóc zwierzętom przetrwać Sylwestra

Sylwester co roku oznacza także fajerwerki, co z kolei wiąże się z ogromnym hałasem. Świst i huk jest głośny dla człowieka i boi się go wiele osób, przede wszystkim dzieci. Najgorzej jednak, Sylwestra przeżywają zwierzęta, zarówno dzikie jak i domowe, których zmysły są o wiele wrażliwsze niż ludzkie. W jaki sposób pomóc naszym pupilom?

Najlepszym rozwiązaniem problemu byłaby całkowita rezygnacja z używania fajerwerków przez wszystkich. Niestety, sztuczne ognie nadal cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków. Na tyle dużą, że Miasto Poznań, które w ubiegłym roku zastąpiło pokaz fajerwerków mappingiem, w tym roku przywraca ten element do programu Sylwestra Miejskiego, ponieważ okazało się, że poznaniacy woleli udać się w inne miejsca, gdzie mogli oglądać o północy sztuczne ognie.

Zwierzęta mają zmysły o wiele wrażliwsze niż ludzie. Nie potrafią także zrozumieć tego, co się dzieje, a to wywołuje u nich lęk i panikę. Dotyczy to nie tylko przysłowiowego Burka w domu, ale także dzikich zwierząt.

Jak wyjaśnia poznańskie zoo, fajerwerki oznaczają śmierć dla wielu gatunków z uwagi na stres, panikę, utratę schronień i brak możliwości żerowania. Wiele zwierząt ucieka w panice, nie tylko oddalając się od miejsca, w którym żyją i odłączając się od stada, ale często także wpadając pod koła samochodów i zaplątując się w sieci czy ogrodzenia.

Schronisko dla zwierząt w Poznaniu zauważa, że okres sylwestrowo-noworoczny, gdy rozpoczynają się już pierwsze huki związane z fajerwerkami to czas, w którym do placówki trafia najwięcej zwierząt, które wystraszyły się i uciekły.

Placówka przypomina o możliwości zaczipowania psa, dzięki czemu łatwiej będzie ustalić właściciela, gdyby zwierzę się zgubiło. Mieszkańcy Poznania, w większości gabinetów weterynaryjnych, mogą to zrobić za darmo. Dobrze jest także przyczepić do obroży psa lub kota plakietkę z danymi kontaktowymi do właściciela.

Schronisko przygotowało również kilka porad dla opiekunów zwierząt, w jaki sposób można im pomóc przetrwać Sylwestra. Co należy zrobić?

– zapewnić spokojne miejsce, w którym zwierzę będzie mogło się schować. Nie należy zwierząt nigdzie zamykać na siłę
– jeśli pies mieszka na dworze, warto w tym dniu wpuścić go do domu. Ściany wygłuszą trochę huki, a zwierzę będzie czuło się bezpieczniej
– jeśli pies zostaje sam w domu, należy zostawić mu dużo zabawek
– nie przytulać ani nie uspokajać na siłę – takie działanie utwierdza zwierzę w przekonaniu, że należy się bać
– wyjść z psem na spacer przed imprezą i największą ilością puszczanych w okolicy fajerwerków. Spacer przyda się również po zakończeniu imprezy
– podczas spaceru, nie puszczać psa luzem, trzymać go na krótkiej smyczy
– spróbować podać zwierzęciu środki uspokajające po uprzedniej konsultacji z weterynarzem