22 za, 10 przeciw – radni przyjęli rekordowy budżet Poznania na 2018 rok

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta, radni przyjęli budżet Poznania na 2018 rok oraz Wieloletnią Prognozę Finansową. W obu głosowaniach, 22 osoby były za, 10 przeciw.

Przyszłoroczny budżet ma być rekordowy. Już same planowane wydatki na inwestycje robią wrażenie – prawie 900 milionów złotych, czyli o niemal 80% więcej niż w tym roku.

Przed głosowaniem, radni PO zgłosili pakiet autopoprawek do obu dokumentów.

Według założeń, dochody Poznania mają wzrosnąć w przyszłym roku w porównaniu do obecnego o 2,1%. Tradycyjnie już, największe wpływy mają płynąć z podatków PIT i CIT.

Przez najbliższe pięć lat, Poznań na inwestycje wyda 3,2 miliardy złotych. Około 60% stanowić będą zadania transportowe, w tym głównie transportu zbiorowego. Unijne dofinansowanie ma wynieść 628 milionów złotych.

“Chcemy w jak największym stopniu skorzystać z pomocy unijnej, przewidzianej na lata 2014-2020, by zaspokoić potrzeby miasta w jak największym zakresie. To racjonalne podejście. Nie wiemy, w jaki sposób i w jakiej skali Unia Europejska będzie chciała nam pomagać w kolejnej perspektywie”

Piotr Husejko, dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu Urzędu Miasta Poznania

Inwestycje miejskie mają być również impulsem dla inwestycji prywatnych przedsiębiorców. Projekt Centrum na ul. św. Marcin przyczynił się do remontu dwóch “Alf” należących do prywatnych właścicieli.

Wśród przyszłorocznych inwestycji, jako te najbardziej kluczowe wymienia się m.in. I etap budowy trasy tramwajowej na Naramowice, czyli od pętli Wilczak do Naramowic, przebudowę trasy tramwajowej na odcinku Kórnicka – os. Lecha – rondo Żegrze, budowaę odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej i przebudowę torowisk w ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 roku.

Ponadto, zaplanowano również m.in. korektę w funkcjonowaniu układu komunikacyjnego w rejonie Ronda Rataje, II etap budowy systemu parkingów Park & Ride, przebudowę mostu Lecha oraz budowę ul. Folwarcznej.

W 2018 roku, Poznań czeka również kontynuacja uspokajania ruchu w centrum miasta oraz kolejne remonty torowisk, a także budowa Muzeum Enigmy, rewaloryzacja placu Kolegiackiego i przebudowa Rynku Łazarskiego.

O niemal 70% w stosunku do tegorocznych, zwiększą się wydatki na mieszkalnictwo, w tym m.in. na tworzenie mieszkań treningowych oraz modernizację budynków komunalnych. Więcej Miasto wyda również na infrastrukturę sportową, w tym m.in. budowę krytej pływalni na Ratajach i modernizację pływalni w Parku Kasporwicza.

Zwiększą się także wydatki na kulturę, które obejmą m.in. remont zachodniego skrzydła CK Zamek oraz modernizację Kina Muza.

Budżet przewiduje też wzrost wydatków na inwestycje związane z polityką zdrowotną i społeczną. Wśród największych zadań wymienia się utworzenie Centrum Opieki Paliatywnej oraz Centrum Medycyny Senioralnej.