Można już oglądać historyczne podziemia Ronda Kaponiera

Można już oglądać historyczne fortyfikacje Kaponiery Kolejowej. Zakończyły się prace renowacyjne, podczas których wyeksponowano i zabezpieczono zabytkowe mury.

Wielu poznaniaków zapomina, jaką historię skrywa Rondo Kaponiera, uważając je za kolejne duże skrzyżowanie w mieście, z rozbudowaną siecią przejść podziemnych. Tymczasem, to miejsce, które skrywa ważną historię miasta.

Kaponiera Kolejowa wchodziła w skład Twierdzy Poznań, a jej zadaniem była obrona przebiegającej obok linii kolejowej. Władze miasta postanowiły odrestaurować i wyeksponować zabytkowe mury, by pokazać poznaniakom i turystom kawałek miejskiej historii i zabytków.

W ramach prac, przeprowadzono renowację murów ceglanych, a także odsłonięto oryginalne łuki od strony wschodniej. By wyeksponować całość, zamontowano specjalną szklaną ścianę.

“Odrestaurowaliśmy substancję zabytkową konstrukcji i wnętrz Kaponiery. Bardzo trudnym zadaniem było otwarcie łuków. Było to związane z wykonaniem prac konstrukcyjnych, czyli belki odciążającej, na której wspiera się w tej chwili jezdnia. To było trudne, zwłaszcza w warunkach czynnego tuż obok przystanku tramwajowego”

Mariusz Lewicki, prezes PKZ Renox, konserwator zabytków i wykonawca renowacji Kaponiery Kolejowej

Podczas prac, zadbano również o żyjące pod Rondem Kaponiera nietoperze. By zapewnić im odpowiednie warunki zimowania, zamontowano specjalne ścianki z cegły dziurawki, a także podwieszane deski, dzięki czemu, zwięrzęta mają miejsce na spokojną hibernację.

W zimowisku zamontowano specjalny układ zbiorników wody, higrometr oraz mierniki temperatury.

Renowacja przeprowadzana jest także na powierzchni. Odnawiany jest charakterystyczny monument przy wyjściu od strony Bałtyku, czyli Światowid, na którym umieszczone są tablice z kierunkami i odległością Poznania od poszczególnych stolic europejskich.