Jadłodzielnia na Rynku Wildeckim – podziel się tym, czego masz za dużo

Jadłodzielnia – właśnie tak nazywa się miejsce, w którym można zostawić produkty spożywcze, których nie wykorzystamy. Często zdarza się, że kupujemy o wiele za dużo jedzenia, niż potrzebujemy. By ich nie wyrzucać, można się nimi podzielić z innymi.

Jadłodzielnia znajduje się na straganie numer 78 na Rynku Wildeckim i jest pomysłem Wildeckiej Inicjatywy Lokalnej. Można się tu dzielić i częstować jedzeniem.

Na oznaczonym regale, można zostawiać żywność, której nie jesteśmy w stanie zagospodarować, a z której mogą skorzystać inni, szczególnie osoby w trudnej sytuacji materialnej.

Zasada jest prosta – zostawiamy produkty, które sami chcielibyśmy zjeść, w tym w szczególności:

– dżemy, konserwy, słoiki z przetworami
– owoce i warzywa
– napoje i jedzenie w oryginalnie zapakowanych kartonach, słoikach i puszkach, w tym np. przeciery, warzywa i owoce konserwowe, oleje, oliwy, napoje i soki pasteryzowane, sosy, musztardy itp.)
– produkty suche, szczelnie zapakowane, np. ryż, mąka, groch, fasola, ciastka, słodycze, przyprawy, sól, herbaty, bakalie

Dopuszczalne są produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości, czyli tę z napisem „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły daty przydatności do spożycia, czyli „należy spożyć do”.

Na regale nie należy zostawiać:

– produktów z oznakami popsucia, nietypowym zapachem lub kolorem, nadgniłych, z wydętym wieczkiem
– otwartych słoików, puszek, konserw
– produktów, które miały kontakt z pleśnią lub odpadami
– zapakowanych w opakowania/torebki papierowe, np. cukier, herbaty w papierowych kartonikach
– nabiału (mleka, jogurtów, serów), jajek i innych produktów wymagających warunków chłodniczych
– produktów zawierających surowe jaja (budynie, kremy, surowe majonezy)
– mięsa, wędlin, pasztetów

Inicjatywa ma na celu jak najmniejsze marnowanie żywności. Polacy coraz częściej kupują o wiele za dużo produktów, których nie są w stanie wykorzystać, przez co trafiają one do kosza. Jadłodzielnia ma pomóc w zagospodarowaniu „nadwyżek” w poznańskich gospodarstwach domowych, przy jednoczesnym wsparciu osób w trudnej sytuacji materialnej.

Każdy korzysta z produktów na własną odpowiedzialność. Wszelkie uwagi dotyczące funkcjonowania Jadłodzielni można zgłaszać mailowo, na adres wildzianie@gmail.com.