Kolej Metropolitalna coraz bliżej. Ile będzie płacić Poznań?

Już wiosną 2018 roku mają ruszyć pierwsze cztery linie Kolei Metropolitalnej. W poniedziałek, w Urzędzie Marszałkowskim, przedstawiciele województwa, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz Stowarzyszenia Metropolia Poznań podpisali porozumienie z przedstawicielami gmin i powiatów, które położone są wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

Podpisanie dokumentów to kontynuacja rozmów, które odbyły się ze stronami prawie miesiąc temu. Przedsięwzięcie wymaga zaangażowania poszczególnych samorządów na danych odcinkach.

„Dużo się mówiło o Kolei Metropolitalnej, a tak naprawdę mamy po raz pierwszy sytuację, kiedy wszystkie samorządy, a na to wygląda, zarówno powiaty, jak i gminy, Miasto Poznań, Starostwo Powiatowe, Starostwo Poznańskie, zgodnie podpisały porozumienie. To pierwszy krok, który na razie nie rodzi skutków finansowych. Kolejnym elementem będą umowy, które będą zawierane już na podstawie zarezerwowanych budżetów. Zakładamy, że Kolej Metropolitalna na czterech pierwszych liniach ruszy na wiosnę 2018 roku.”

Maciej Wudarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania

Po pierwszych czterech, ma przyjść czas na kolejne pięć linii, na których obecnie trwają prace remontowe. Dotyczy to m.in. tras do Piły, Warszawy i Szczecina.

Zgodnie z założeniami, pociągi mają jeździć co pół godziny podczas szczytów komunikacyjnych oraz co godzinę poza nimi. Istnieje także prawdopodobieństwo, że na stacji Poznań Wschód, pociągi podczas szczytu komunikacyjnego kursować będą niemal jak tramwaje – co 10 minut.

Największe spośród wszystkich samorządów dofinansowywanie do Kolei czeka Miasto Poznań. Ma ono wynieść od 1,2 mln do 1,5 mln na cztery linie. Po uruchomieniu wszystkich dziewięciu linii, wzrośnie do ponad 3 milionów złotych. Dofinansowanie ma jednak maleć wraz ze wzrostem dochodów pochodzących ze sprzedaży biletów.