1 grudnia Światowym Dniem AIDS - od początku roku HIV zaraziło się ponad 150 osób w Wielkopolsce

Autor: AK grafika: Mam Czas Rozmawiać

Na całym świecie obchodzony jest dzisiaj, 1 grudnia, Światowy Dzień AIDS. Od początku roku, w samej Wielkopolsce, na AIDS zachorowało kilkanaście osób, a nowych zakażeń HIV odnotowano ponad 150.

Od 1985 roku do 31 lipca 2017 roku, w całej Polsce wirusem HIV zakaziło się 22038 osób, na AIDS zachorowało 3506 osób, z których 1374 chorych zmarło.

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Poznaniu, od początku 2017 roku, do 15 października, w Wielkopolsce odnotowano 154 nowe zakażenia HIV. Wśród nich, jedynie 7 przypadków odnosiło się do kobiet w wieku 25-62 lata, a aż 147 do mężczyzn w wieku 17-76 lat, z czego 32 osoby zadeklarowały orientację homoseksualną.

W tym czasie, w województwie na AIDS zachorowało 14 osób, w tym jedna kobieta. Pięciu mężczyzn, w wieku 29-62 lata zmarło.

Z kolei w powiecie poznańskim, według danych Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, od 1 stycznia do 15 paździenrika 2017 roku, odnotowano 104 nowe zakażenia HIV, w tym 3 przypadki dotyczyły kobiet, a 101 mężczyzn.

Na AIDS zachorowało 8 osób, w tym jedna kobieta.

Z okazji Światowego Dnia AIDS, PSSE w Poznaniu, jak co roku, przygotowało działania edukacyjne, które skierowane są do młodzieży ponadgimnazjalnej. W ramach akcji profilaktycznej, m.in. w Zespole Szkół Komunikacji pojawi się dziś specjalny punkt informacyjno-edukacyjny.

Jednocześnie trwa kampania społeczna Krajowego Centrum ds. AIDS pod hasłem "Mam czas rozmawiać". Skierowana jest do rodzin wielopokoleniowych, ponieważ zakażenie dotyczy osób w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami życiowymi.

Badania pod kątem zakażenia wirusem HIV można wykonać bezpłatnie i anonimowo.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA