Poznań domem dla ponad 112 tysięcy studentów

Autor: AK
REKLAMA

Ponad 112 tysięcy osób studiuje na 25 poznańskich uczelniach. Poznań jest liderem rankingu polskich miast uniwersyteckich pod względem liczby studentów przypadających na 1000 mieszkańców. Co roku, Miasto stara się zapewnić warunki, dzięki którym młodzi ludzie nie tylko będą chętnie wybierać naukę w stolicy Wielkopolski, ale także zakładali tu rodziny i pracowali, jako absolwenci.

Spośród ponad 112 tysięcy studentów na poznańskich uczelniach, jedna trzecia pobiera naukę na największym uniwersytecie w mieście - UAM, który jest jednym z najlepszych w kraju. Poznań jest drugim - po Krakowie - miastem w Polsce pod względem liczby absolwentów.

Poznańskie uczelnie to nie tylko nauka, ale także jedni z największych inwestorów, prowadzących inwestycje o charakterze naukowo-dydaktycznym.

„Poznań, obok Warszawy i Krakowa należy do najsilniejszych w naszym kraju ośrodków akademickich i naukowych. W Poznaniu działają trzy unikatowe centra wchodzące w skład Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej. Oprócz uczelnianych jednostek naukowych działa tu kilka instytutów przyrodniczych Polskiej Akademii Nauk, a wśród nich Instytut Chemii Bioorganicznej, który otrzymał ostatnio najwyższą krajową kategorię "A+”
profesor Andrzej Legocki z Polskiej Akademii Nauk, Przewodniczący Rady Akademickiego i Naukowego Poznania


Co roku, poznańskie uczelnie kończy 30 tysięcy absolwentów. Miasto stara się stworzyć warunki, dzięki którym pozostaną oni w stolicy Wielkopolski przyczyniając się do jej rozwoju. Wśród nich, dużą popularnością cieszy się m.in. oferta refundacji staży w poznańskich firmach. Poznań przyciąga renomowane przedsiębiorstwa, korporacje i firmy, w tym również międzynarodowe, które otwierają nowe miejsca pracy dla wykształconych młodych ludzi. Wsparcie społeczności studenckiej to także pomoc dla przedsiębiorczości akademicznej, a także inicjatyw i projektów startupowych.

W zakresie osiedlenia się w Poznaniu, działa program „Mieszkanie dla Absolwenta”, który jest wspólną inicjatywą Miasta i Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

„Duża grupa mieszkańców w wieku produkcyjnym, w połączeniu z jej wysokim wykształceniem, stanowi ważny atut w obliczu konieczności sprostania konkurencji na unijnym rynku pracy. Zależy nam, aby stwarzając w Poznaniu przyjazne warunki, zatrzymywać młodych kreatywnych ludzi, którzy zrealizują w naszym mieście swoje marzenia i plany.”
Iwona Matuszczak-Szulc, Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta

Poznańskie uczelnie regularnie są również klasyfikowane w międzynarodowych rankingach. Opinia i poziom szkół wyższych ma dla Miasta znaczenie również marketingowe, dlatego ważne jest, by obcokrajowcy czuli się dobrze i bezpiecznie w mieście.

W ostatnich 5 latach, liczba studentów zagranicznych w Poznaniu wzrosła o 60%. Obecnie, studiuje tu około 5 tysięcy obcokrajowców, głównie z Ukrainy i Białorusi.

„Studenci zagraniczni, posiadający dużą wiedzę i cenne doświadczenie z innych krajów, mogą wiele wnieść do naszego miasta, jeśli ich potencjał zostanie dobrze wykorzystany. Szczególnie ważne są przy tym działania mające na celu asymilację cudzoziemców i zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie wielokulturowości Poznania”
Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA