Firmy z Wielkopolski w czołówce najbardziej zadłużonych

Autor: AK newseria

Średnie zadłużenie polskiej firmy przekracza 41,5 tysiąca złotych. Łączne zadłużenie wszystkich firm w Polsce, według danych Krajowego Rejestru Długów, sięga już prawie 10 miliardów złotych. Wielkopolska znalazła się na podium województw z największym łącznym długiem.

Długi wszystkich polskich firm, które zostały wpisane do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, wynoszą obecnie 9,99 miliarda złotych w 962 tysiącach niezapłaconych w terminie zobowiązań.

Średni dochód mikroprzedsiębiorstw, których jest w Polsce najwięcej, wynosi ponad 62 tysiące złotych.

"Średni dług firmy notowanej w Krajowym Rejestrze Długów na poziomie 41,5 tysiąca złotych stanowi 2/3 tej kwoty. Mikrofirma, której dłużnik bądź dłużnicy nie oddali takiej kwoty, musiałaby pracować na nią przez 8 miesięcy. To oczywiście porównanie mające na celu pokazanie skali problemu. Pomysł, żeby firma pracowała na pieniądze, których nie zapłacili jej dłużnicy jest mocno abstrakcyjny. Niestety wiele firm w Polsce go praktykuje"
Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów

Wielkopolska znalazła się na podium firm z największym łącznym zadłużeniem, z wynikiem 1,05 miliarda złotych. Zajęła trzecie miejsce, po województwie mazowieckim z długiem 1,79 miliarda złotych oraz śląskim - 1,49 miliarda złotych.

Średni dług przypadający na jedną wielkopolską firmę wynosi 45,05 tysiąca złotych.

Od dziś, w życie wchodzi nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, która wprowadza możliwość wpisania dłużnika do Rejestru już po 30, a nie jak do tej pory 60 dniach od upłynięcia terminu płatności. Dla przedsiębiorców z jednej strony będzie to oznaczać możliwość szybszego wyegzekwowania długu, z drugiej, większe ryzyko zostania wpisanym do rejestru.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA