Pierwsze w Wielkopolsce inteligentne przejście dla pieszych - ma zwiększać bezpieczeństwo

Autor: AK vid. ZDP Poznań

W Kicinie, w gminie Czerwonak, powstało pierwsze w Wielkopolsce inteligentne przejście dla pieszych, które ma polepszyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym. System składa się z trzech filarów. Jeśli się sprawdzi, Starostwo Powiatowe zainwestuje w budowę kolejnych tego typu przejść.

Na czym polega wyjątkowość "inteligentnego przejścia"? System trzech filarów ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na różne sposoby, a jednocześnie być nowoczesnym rozwiązaniem, które jest przyjazne środowisku.

Podstawowym, a więc pierwszym filarem, jest włączanie się po zmroku specjalnych lamp, które oświetlają przechodniów, dzięki czemu są oni bardziej widoczni dla kierowców.

Drugi, to zainstalowane w asfalcie migające "kocie oczka", czyli małe światełka, które już z dużej odległości sygnalizują kierowcy, że zbliża się do przejścia.

Ostatnim z filarów jest system detekcji pieszego. Dzięki specjalnym kamerom, które zostały zainstalowane na słupach, pieszy zbliżający się do przejścia jest "widoczny" dla specjalnej czujki. Ta z kolei sprawia, że lampy zaczynają świecić z pełną intensywnością, dzięki czemu, wejście i przechodzenie przez przejście jest jeszcze bardziej widoczne dla kierowców już z daleka.

Sama zmiana natężenia oświetlenia już wpływa na zwiększenie czujności kierującego. Światła przygasają po kilkudziesięciu sekundach i co ważne, czujki nie reagują na samochody.

Budowa całego przejścia w Kicinie to koszt 30 tysięcy złotych. Starosta poznański, Jan Grabkowski zapowiada, że jeżeli system się sprawdzi, to zostanie wprowadzony także w innych miejscach powiatu.

Inwestycja wpisuje się w program "Bezpieczny powiat", który realizuje Starostwo.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA