Gdzie kupić i jak rozpoznać rogale świętomarcińskie?

Autor: AK fot. Kapsuglan
REKLAMA

11 listopada w Poznaniu zdecydowanie kojarzy się przede wszystkim z imieninami ul. św. Marcin oraz jedzeniem tradycyjnych rogali. Ten prawdziwy, świętomarciński, jest chroniony, jako wyrób regionalny w UE, dlatego tylko by móc go wyrabiać, należy posiadać odpowiedni certyfikat. Gdzie sprawdzić, którzy producenci go posiadają?

Wyjątkowy smak wymaga wyjątkowego przygotowania. Certyfikat wydawany przez Izbę Rzemieślniczą daje gwarancję, że wyrób powstał zgodnie z tradycyjnym przepisem, a więc ma oryginalny smak.

Od 2008 roku, rogal świętomarciński zaliczany jest do produktów o chronionej nazwie pochodzenia w Unii Europejskiej. W jaki sposób sprawdzić, czy słodycze, które chcemy kupić są tymi właściwymi?

Pierwszym znakiem z pewnością jest nazwa. Jedynie wytwórcy posiadający certyfikat mogą używać nazwy „rogal świętomarciński”. Wszystkie inne - np. „Marciński”, „poznański” czy „świętego Marcina”, to produkty podobne, ale nie te, których szuka większość klientów.

Po drugie, certyfikat zwykle jest widoczny w cukierniach czy piekarniach. Wytwórcy z dumą chwalą się posiadanymi uprawnieniami.

Gdy jednak chcemy mieć stuprocentową pewność, najlepiej sprawdzić listę, która dostępna jest na stronie internetowej Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. Dostępna jest ona tutaj. Należy pamiętać, że lista obejmuje producetów, a więc podane adresy odnoszą się do ich głównej siedziby. Rogale mogą być jednak sprzedawane w sieci danej piekarni lub cukierni także w innych punktach.

Certyfikaty wydawane są na trzy lata, jednak proces produkcji oraz jakość wyrabianych produktów sprawdzana jest częściej.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA