Biurowiec przy ul. Za Bramką z Nagrodą im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną 2016 roku

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA

Biurowiec, który stanął przy ul. Za Bramką został wyróżniony Nagrodą im. Jana Baptysty Quadro, jako najlepsza realizacja architektoniczna 2016 roku. Prestiżowe wyróżnienie trafiło do architektów z pracowni Ultra Architects - Marcina Kościucha oraz Tomasza Osięgłowskiego.

Nagroda jest corocznym wyróżnieniem Prezydenta Poznania przyznawanym od 1999 roku, za „szczególne i wartościowe dokonania w zakresie architektury oraz kształtowania przestrzeni i klimatu miasta na terenie miasta”. Jako jej patrona wybrano Jana  Baptystę Quadro, który był twórcą m.in. poznańskiego Ratusza.

W tym roku, komisja wybrała budynek, jaki powstał przy ul. Za Bramką. Jak mówił podczas uroczystego wręczenia statuetki zastępca prezydenta Poznania, Maciej Wudarski, projekt wyróżnił się „atrakcyjną, pozbawioną kompleksów i współczesną formą architektoniczną”.

Komisja konkursowa doceniła również komplementarność budynku, ponieważ poza biurami, ma on także przestrzeń usług, która ożywiła tę część miasta oraz wielokondygnacyjny parking w centrum Poznania.

Ważnym elementem, który miał wpływ na decyzję kapituły, było również zagospodarowanie przestrzeni publicznej, pomiędzy biurowcem i siedzibą Poznańskiego Centrum Świadczeń. Niewielki zaułek zyskał nową zieleń oraz małą architekturę. Dzięki temu, miejsce wygląda estetycznie i schludnie, co podoba się zarówno mieszkańcom jak i turystom.

„Projektując go kierowaliśmy się zasadą, żeby przede wszystkim nie szkodzić otoczeniu i rzeczywiście w taki sposób go tworzyliśmy. Od strony ulicy jest prosta fasada, natomiast od tyłu stworzony jest tak, aby wpuścić jak najwięcej światła. Myślę, że ta forma budowli, a także towarzysząca jej zieleń to taki "nowy język architektury". Uzupełniamy teraz puste miejsca w miastach i musimy się wpasować tak, aby nie niszczyć istniejących już budowli. Budynek spełnia te wymagania, tworzy nową jakość”
Marcin Kościuch, architekt Ultra Architects

W tym roku, po raz pierwszy, poza przyznaniem Nagrody, kapituła postanowiła również wyróżnić i omówić inne bardzo dobre projekty - Evergreen 365 oraz projekt budynku przy ul. Poznańskiej 3.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA