Poznań ma być uporządkowany. Miasto pyta poznaniaków o zapisy uchwały krajobrazowej

Przestrzeń publiczna w Poznaniu ma być uporządkowana. Chaos reklamowy, niedopasowane i krzykliwe szyldy, ogromne billboardy i nieestetyczne ogrodzenia mają zniknąć z poznańskich ulic. Miasto przygotowało projekt uchwały krajobrazowej, która ma w tym pomóc.

Uchwała ma pomóc w uporządkowaniu przestrzeni publicznej i ograniczeniu liczby reklam na ulicach i budynkach. Mała architektura oraz ogrodzenia mają wpasowywać się w otoczenie. Przez kilkanaście miesięcy, specjalny zespół powołany przez prezydenta miasta, pracował nad projektem uchwały.

Teraz, przez trzy miesiące, władze i eksperci chcą konsultować już konkretne propozycje z mieszkańcami, przedsiębiorcami, stowarzyszeniami oraz operatorami reklamowymi.

“Pracując nad wstępnymi zapisami uchwały zespół korzystał z obowiązujących dokumentów planistycznych i podręczników dobrych praktyk. Przeprowadzono liczne analizy przestrzenne, wzięto też pod uwagę kierowane do urzędu konkretne wnioski dotyczące reklam, szyldów, małej architektury i ogrodzeń. Zespół sięgał również do opracowań i rozwiązań, jakie funkcjonują w miastach zachodnioeuropejskich.”

Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania

Zgodnie z projektem uchwały, miasto zostałoby podzielone na cztery obszary:

staromiejski, a więc tereny Starego Rynku i okolic, a także Chwaliszewo i Śródkę

centrum i dzielnic historycznych – teren z nieco poszerzoną strefą ochroną konserwatorską

przyrodniczy – klinowo-pierścieniowy system zieleni

zurbanizowany, czyli tereny osiedli mieszkaniowych, z założeniami usługowymi i przemysłowymi

Billboardy do 18 metrów kwadratowych powierzchni, czyli największe nośniki reklamowe, dopuszczone mają być jedynie na obszarze zurbanizowanym, przy szerokich drogach krajowych i wojewódzkich.

Banery wielkoformatowe dopuszczalne będą jedynie na rusztowaniach, podczas remontu elewacji.

Dozwolone mają być murale reklamowe na ścianach szczytowych, a także słupy ogłoszeniowo-reklamowe i citylight.

Przedsiębiorcy chcący posiadać szyldy, będą musieli je dopasować do otoczenia i podziału architektonicznego budynku.

Mała architektura, w tym place zabaw i siłownie zewnętrzne nie będą mogły być w jaskrawych kolorach, a ogrodzenia mają być ażurowe.

By przybliżyć projekt mieszkańcom i przedsiębiorcom, miasto otwiera punkt informacyjny w Biurze Obsługi Mieszkańca przy Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania, który będzie czynny w poniedziałki, w godzinach 12:00-17:00.

Informacje udzielane są również pod numerem telefonu 61 646 33 44.

Dodatkowo, 22 listopada odbędzie się Otwarte Forum Dyskusyjne w Concordia Design, podczas którego będzie można wymieniać uwagi i przedstawiać swoje propozycje.

Wszelkie uwagi można również przesyłać droga mailową, na adres krajobrazowa@um.poznan.pl