Poznańskie uczennice z międzynarodową nagrodą za film o dyskryminacji. Przed wylotem do USA odebrały gratulacje od prezydenta Jaśkowiaka

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA

Poznańskim uczennicom z I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego udało się zebrać fundusze na podróż do Nowego Jorku, gdzie wręczone zostanią im nagrody w ramach Festiwalu Plural+. Nastolatki nakręciły krótki film, w którym poruszają temat wszelkiego rodzaju dyskryminacji.

O sukcesie i zbiórce funduszy na wyjazd dziewczyn pisaliśmy we wrześniu. Trzy uczennice - Sara Gaździak, Michalina Brzuska i Karolina Stróżyk nakręciły filmik pt. „We are enough”, w którym poruszają problem dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność, orientację seksualną, wygląd czy wyznawaną religię.

Ich dzieło zostało docenione przez jury międzynarodowego Festiwalu Plural+, który jest inicjatywą Sojuszu Cywilizacji ONZ i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. To pierwsze wyróżnienie w tym konkursie dla reprezentacji Polski, a poznanianki otrzymały aż dwie nagrody.

Uroczysta gala odbędzie się w dniach 9-10 listopada w Nowym Jorku. Dziewczynom trudno było sfinansować wyjazd, dlatego zorganizowały zbiórkę pieniędzy w Internecie, która okazała się sukcesem.

Przed wylotem do Stanów Zjednoczonych, zostały zaproszone do Urzędu Miasta przez prezydenta Jaśkowiaka. Podczas przekazywania gratulacji, prezydent podkreślił, że film nastolatek jest nie tylko dobry technicznie, ale również bardzo istotny społecznie, a przesłanie jakie z niego płynie, ważne w dzisiejszych czasach.

Licealistki przyznają, że wyróżnienie było dla nich zaskoczeniem.

„Najpierw dowiedziałyśmy się o jednej nagrodzie partnerskiej, potem przyszedł mail mówiący o kolejnej. Oczywiście, ucieszyłyśmy się bardzo, ale nie wiedziałyśmy, czy uda nam się je odebrać.”
Michalina Brzuska

Aktorami w filmie są w większości ich znajomi. Jak mówią autorki, nikogo nie trzeba było długo namawiać na udział, co bardzo cieszy, ponieważ oznacza, że młode pokolenie jest otwarte na innych i tolerancyjne.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA