Imieniny św. Marcina coraz bliżej. Wytwórcy rogali świętomarcińskich otrzymali certyfikaty

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA

Rogale świętomarcińskie - obok pyrów z gzikiem i szneki z glancem, jeden z najbardziej znanych poznańskich wyrobów. Jak co roku, wręczono specjalne certyfikaty wielkopolskim wytwórcom, którzy produkują te słodkości według oryginalnego przepisu.

Certyfikaty zostały rozdane już po raz 11. Od 2008 roku, poznański rogal świętomarciński zaliczany jest do produktów o chronionej nazwie pochodzenia w Unii Europejskiej i znajduje się na liście unijnych produktów regionalnych, które są wytwarzane przy użyciu lokalnych surowców i według oryginalnych receptur. Dzięki temu, prawdziwe rogale świętomarcińskie produkowane mogą być jedynie na terenie Wielkopolski.

Certyfikaty wręczane są wytwórcom na trzy lata, natomiast sam proces produkcji sprawdzany jest częściej i regularnie. Wszystko po to, by smak był prawdziwy, oryginalny i jednakowy, a marka jaką jest rogal świętomarciński była utrzymywana na najwyższym poziomie.

Jak tłumaczy podstarszy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Piotr Koperski, wypiek wcale nie jest taki prosty.

" Ciasto półfrancuskie trzeba wałkować techniką trzy razy po trzy, z odpowiednimi przerwami, żeby odpoczęło. Bardzo ważny jest biały mak. Sam co roku biorę pięć jego próbek i testuję ich smak, zapach, wygląd. Sprawdzam, czy mak nie jest za ciemny, czy jest całkowicie czysty. Tylko najlepsza próbka trafia ostatecznie do rogali."
Piotr Koperski, podstarszy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu

W tym roku, przygotowano dodatkową atrakcję. Od 3 listopada, do obiegu trafił znaczek pocztowy z rogalem świętomarcińskim, wprowadzony przez Pocztę Polską w ramach piątek edycji serii filatelistycznej "Polskie produkty regionalne".

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA