UOKIK ukarał za zmowę przetargową, która działała na szkodę 14. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Poznaniu

Autor: AK
REKLAMA

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykrył zmowę przetargową trzech przedsiębiorstw, które działały na szkodę 14. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Poznaniu. Na firmy nałożono karę finansową w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Urząd wszczął postępowanie w listopadzie 2016 roku, gdy komendant 14. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Poznaniu złożył skargę twierdząc, że doszło do zmowy przetargowej. Trzy przedsiębiorstwa - spółka Megatherm, Przedsiębiorstwo Usług Wielobranżowych Śmigiel Przemysław oraz Przedsiębiorstwo Usług Wielobranżowych „Śmigiel”, z których dwa pierwsze przystąpiły do przetargu jako konsorcjum, walczyły o zlecenie na sezonową obsługę kotłowni, jakie rozstrzygnięto w 2015 roku.

Jak wykazało postępowanie, przedsiębiorstwa zastosowały mechanizm wycofywania ofert. Najtańszą złożyło PUW „Śmigiel”, ale nie przesłało odpowiedniej dokumentacji, w związku z czym, nie spełniło wymagań formalnych. W tej sytuacji, 14. WOG musiał wybrać wspólną ofertę dwóch pozostałych przedsiębiorstw, która była droższa. Zdaniem UOKiKu, działania te były celowe.

Uczestnicy zmowy otrzymali karę w wysokości niemal 80 tysięcy złotych - 42 083,38 złotych Megatherm, a Przedsiębiorstwo Usług Wielobranżowych Śmigiel Przemysław 36 944,13 złotych. Ponieważ w grudniu 2016 roku, PUW „Śmigiel” zaprzestało działalności gospodarczej, postępowanie wobec niego zostało umorzone, a kara nie została nałożona.

Decyzja nie jest prawomocna, a strony mogą się od niej odwołać do sądu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA