Władzę nad Poznaniem przejeli seniorzy

Autor: Alicja Wesołowska fot mc
REKLAMA

- Z wielką radością oddaję dziś miasto we władanie seniorom, mam całkowitą pewność, że będzie w dobrych rękach - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, przekazując klucze do miasta przedstawicielom starszych poznaniaków. 

Prezydent przekazał klucze na ręce Hanny Student, wolontariuszki Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz Henryka Magdziarka ze Stowarzyszenia Seniorów z Ławicy "Złote Marzenia". W ten sposób na Wolnym Dziedzińcu uroczyście zainaugurowano tegoroczną edycję wydarzenia "Senioralni. Poznań".

To trwająca cały październik akcja pełna atrakcji przygotowanych dla seniorów przez poznańskie organizacje, kluby i firmy. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania, a partnerami są m.in. poznańskie uniwersytety trzeciego wieku.

Owacje na stojąco przyjął prezydent Jaśkowiak, gdy zapowiedział pomysł nowego programu miejskiego dla seniorów, w którym mogliby jeździć za darmo taksówkami do lekarza, biblioteki czy na cmentarz.

- Przed nami prawie 250 wspaniałych imprez przygotowanych specjalnie dla seniorów - mówił prezydent Jacek Jaśkowiak. - Na spotkaniach rad osiedli widzę, ile państwo dają nam, poznaniakom, widzę wasze zaangażowanie i jestem przekonany, że miejskie inicjatywy dla seniorów to doskonałe inwestycje w przyszłość. Dziś idę na urodziny wnuczki, będę je świętował spokojnie, bo wiem, że przekazałem miasto w dobre ręce.

Podczas inauguracji "Senioralnych" prezydent miasta ogłosił, że trwają prace nad kolejnymi przedsięwzięciami, które mają ułatwić życie dojrzałym mieszkańcom miasta. W Poznaniu opracowano już pilotażowy projekt dowozu seniorów taksówkami do lekarzy lub urzędów. W planach są następne: chodzi o bezpłatne dowozy seniorów taksówkami na groby bliskich oraz możliwość darmowego dowozu książek dla starszych poznaniaków, którzy lubią czytać, ale nie są w stanie sami wybrać się do biblioteki.

Po przekazaniu kluczy na scenie wręczono certyfikaty przyznane w ramach akcji "Miejsce Przyjazne Seniorom". Wyróżniono miejsca, które odpowiadają na potrzeby starszych mieszkańców m.in., poprzez stosowanie zniżek czy dostosowanie swojej architektury. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Teatr Muzyczny w Poznaniu, Osiedlowy Dom Kultury "Pod Lipami", Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego, Biblioteka Raczyńskich, Fundacja i Dzienny Dom Opieki Medycznej Senior Active oraz Med Polonia sp. z o.o.

Zebrani na dziedzińcu poznaniacy mogli zobaczyć pierwszy akt spektaklu Teatru Muzycznego "neSTORY" i wysłuchać koncertu operetkowego w wykonaniu artystów scen poznańskich, w tym Teatru Muzycznego w Poznaniu. Przez cały czas trwania imprezy wolontariusze Centrum Inicjatyw Senioralnych rozdawali gazety z miesięcznym programem akcji.

Partnerem głównym tegorocznych "Senioralnych" zostało Centrum Medyczne Synexus, które przygotowało dla seniorów specjalną ofertę bezpłatnych badań kontrolnych. By się na nie zapisać, wystarczyło wypełnić ankietę.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA