Place zabaw, alejki, wybieg dla psów, ogródek społeczny, miejsce do spotkań - na Grunwaldzie powstał wyjątkowy park!

Autor: AK fot. ZZM
REKLAMA

Poznań zyskał kolejny park i to wyjątkowy, bo z motywem przewodnim. Znajdują się w nim nie tylko ławeczki, plac zabaw czy miejsce do relaksu i nauki, ale także elementy nawiązujące do astronomii i kosmosu. Dlaczego? Ponieważ powstał przy obserwatorium astronomicznym, w rejonie ulic Palacza, Księżycowej i Heweliusza.

Na pomysł utworzenia parku wpadli miejscy urbaniści. Uznali, że teren przy budynkach jednorodzinnych i niedaleko obserwatorium, idealnie nadaje się na taką formę zagospodarowania.

Około 4 ha terenu od lat było nieużytkiem, na którym kiedyś stały baraki. Dzięki pracom, powstał w tym miejscu wyjątkowy park.

Są tam alejki, ławki - zarówno w słońcu jak i cieniu, miejsca do wypoczynku czy integracji społeczności lokalnej, np. na obszarze przy ławkach piknikowych. Znalazły się tam również place zabaw dla najmłodszych poznaniaków w różnym wieku, a także siłowania i tor do street workoutu dla dorosłych i młodzieży. Jest także ogródek społeczny i wybieg dla psów z torem przeszkód.

W nawiązaniu do znajdującego się nieopodal obserwatorium astronomicznego, motywem przewodnim całej inwestycji był kosmos.

„Głównym elementem kompozycyjnym parku jest plac z układem słonecznym oraz pergolą, od którego rozchodzą się w różnych kierunkach alejki parkowe często swoim kształtem nawiązujące do orbit układu słonecznego. Kolejnym elementem odnoszącym się do astronomii jest „Mgławica” czyli rozległy żwirowy teren z rozmieszczonymi głazami pomiędzy, którymi posadzono krzewy byliny i trawy. W parku znajduje się również plac z układem słonecznym ułożonym ze zróżnicowanego kolorystycznie kamienia naturalnego przy którym ustawiono tablice edukacyjne przybliżające wiedzę z dziedziny astronomii”
Zarząd Zieleni Miejskiej

W parku znalazło się także miejsce na zegar słoneczny - analemmatyczny.

To kolejna inwestycja parkowa, zrealizowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej od podstaw. W ubiegłym roku, ZZM zbudował park Stare Koryto Warty.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA