PRACA ORGANICZNA W JĘZYKU ESPERANTO…

Autor: Dominik Górny

„Dziękujemy za spotkanie na partyturze przeżyć piękna, które słowa poetów przemieniają w nuty” – w imieniu wielkopolskich literatów powiedział Dominik Górny, członek Zarządu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, który podziękował Maciejowi Fortunie, cenionemu trębaczowi i kompozytorowi, za stworzenie muzyki do wierszy 11 współczesnych poetów oraz prezentację ich w muzycznej odsłonie w języku esperanto. 

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego od lat jest wizytówką Poznania i Wielkopolski w kontekście promowania etosu pracy organicznej. Tym razem bierze udział w jedynym takim w Europie projekcie pt. „Piosenki Esperanckie”. Przyczyną tego jest wybranie członka jego zarządu do grona twórców, którzy niegdyś opublikowali swoje wiersze w Antologii „Polsko-Esperanckiej” – dziś prezentują swoje wiersze w muzycznej odsłonie. 

Co wspólnego ma praca organiczna z poezją? A choćby to, że sam Hipolit Cegielski tworzył wiersze, a jednym z jego najbardziej popularnych publikacji jest „Nauka Poezyi”.  W kontekście powiązania pracy organicznej z wierszami w języku esperanto – teksty te mogą być trwałym dowodem na łączenie Kultury Polskiej z międzynarodową. 

Jak dowiadujemy się m.in. z facebooka Macieja Fortuny, „Esperanckie piosenki” –to premierowy koncert jego kompozycji do wierszy w języku Esperanto, który miał na celu uczczenie setnej rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa. Odbył się on w ramach XXXIII Festiwalu Arkones w Domu Kultury Kolejarza w Poznaniu, a patronem honorowym wydarzenia został Polski Komitet ds. UNESCO. 

Program wieczoru łączył lokalną twórczość z międzynarodowym wymiarem języka esperanto – złożyły się na niego piosenki do słów współczesnych autorów w większości pochodzących z Wielkopolski, m.in.: Andrzeja Bartyńskiego, Ryszarda Bibersztajna, Marii Duszki, Dominika Górnego, Krystyny Grys, Zdzisławy Kaczmarek, Lecha Lamenta, Stanisława Leona Machowiaka, Janusza Sauera, Barbary Tylman i Anny Elżbiety Zalewskiej. Wszystkie utwory w esperanckim przekładzie Lidii Ligęzy.

Maciej Fortuna to trębacz, kompozytor i producent muzyczny. Doktor sztuk muzycznych i magister nauk prawnych, prowadzący aktywną działalność artystyczną. Prócz kreowania własnego języka muzycznej wypowiedzi oraz poszerzania palety brzmieniowej swojego instrumentu, eksperymentuje z łączeniem różnych gatunków sztuki. Istotnym elementem jego twórczości jest wykorzystywanie live electronics. Tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne oraz produkcje video. 

Udział Macieja Fortuny w tym w projekcie nie jest przypadkowy – kompozytor pochodzi z esperanckiej rodziny. Jego rodzice poznali się poprzez Esperanto, dzięki czemu Fortuna wzrastał w duchu języka Ludwika Zamenhofa. 

Maciejowi Fortunie towarzyszyli czołowi wielkopolscy muzycy młodego pokolenia: Hanna Gieda – śpiew, Roman Chraniuk – kontrabas oraz Mateusz Brzostowski – perkusja. 

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Produkcja Stowarzyszenie Jazz Poznań. www.jazzpoznan.pl

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA