Poznań w czasie reformacji i kontrreformacji – kolejna odsłona Weekendu z Historią

Już w najbliższą sobotę i niedzielę, kolejna odsłona Weekendu z Historią. Tematem będzie reformacja i kontrreformacja w Poznaniu, czyli czasy, w których żyło wielu mających wpływ na historię miasta ludzi. Dla poznaniaków przygotowano wiele atrakcji, zarówno dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych.

W 2017 roku przypada 500-lecie rozpoczęcia ruchu reformacyjnego zapoczątkowanego przez Marcina Lutra. Ruch miał wpływ także na światopogląd poznaniaków i rozwój miasta. Zauważono rozkwit kultury i nauki, a w mieście działało wiele ważnych dla historii miasta osób, takich jak rektor kolegium jezuickiego Jakub Wujek, biskup Adam Konarski, profesor Akademii Lubrańskiego Krzysztof Hegendorfer czy rodzina Górków.

Podczas kolejnej odsłony Weekendu z Historią, poznaniacy będą mogli zobaczyć jak wyglądał Poznań i życie jego mieszkańców w okresie reformacji i kontrreformacji. Uczestnicy dowiedzą się, przed jakimi problemami stawał ówczesny poznaniak i jak ruch Marcina Lutra wpłynął na Poznań nie tylko w kwestii światopoglądu, ale także w architekturze.

Na dziedzińcu szkoły baletowej przy ul. Gołębiej zorganizowany zostanie główny punkt informacyjny. To tam najmłodsi poznaniacy, wraz z rodzicami, będą mogli wziąć udział w animacjach i poznać elementy architektury barokowej.

Będzie również wystawa, która ukaże historię poznańskiego kościoła ewangelickiego. To jednak nie koniec atrakcji. Podczas koncertów organizowanych w kościele Wszystkich Świętych oraz Farze będzie można dowiedzieć się, jak różniła się muzyka w czasie reformacji oraz kontrreformacji.

Swoje umiejętności zaprezentują również uczniowie szkoły baletowej na dziedzińcu swej szkoły, gdzie przedstawią historyczne tańce ówczesnej epoki.

Nie zabraknie także gier miejskich i spacerów z przewodnikiem. Szczegółowy program imprezy, dostępny jest na stronie internetowej Traktu Królewsko-Cesarskiego. Udział w atrakcjach jest bezpłatny.