Czytelnictwo w Wielkopolsce - jak Wielkopolanie i ich biblioteki wypadają na tle pozostałych województw?

Autor: AK
REKLAMA

Jak Wielkopolska wypada na tle innych województw pod względem liczby bibliotek i filii? Czy mieści się w czołówce regionów z najliczniejszym księgozbiorem? Jak dużo książek czytają i wypożyczają Wielkopolanie? Okazuje się, że czytelnictwo w naszym województwie ma się nie najgorzej.

Na czytanie zawsze jest dobra pora, jednak perspektywa jesiennego czy zimowego wieczoru z kubkiem herbaty i dobrą książką w ręce, jakoś szczególnie działa na wyobraźnię. GUS postanowił podsumować czytelnictwo w Polsce w ubiegłym roku. Okazuje się, że Wielkopolska wypada w rankingach całkiem dobrze.

Według danych za 2016 rok, w całym kraju było niemal 8 tysięcy bibliotek publicznych i filii oraz 1260 punktów bibliotecznych. Czytelników statystycznie naliczono 6,1 miliona.

W Wielkopolsce znajdowało się 681 bibliotek publicznych i ich filii, co daje województwu miejsce tuż za podium, zaraz za województwem mazowieckim, śląskim i małopolskim. Lepiej wypadł ranking najliczniejszych księgozbiorów - tu, Wielkopolska z wynikiem 11,9 miliona znalazła się na trzeciej pozycji, za Mazowszem i Śląskiem.

Czwarte miejsce przypadło Wielkopolanom w zestawieniu ilości czytelników, a konkretniej - osób aktywnie wypożyczających książki. Na pierwszym miejscu uplasowało się województwo mazowieckie (0,9 mln), na drugim śląskie (0,8 mln), a trzecim małopolskie (0,7). Wielkopolskie zajęło czwarte miejsce razem z województwem Dolnośląskim, ponieważ oba osiągnęły wynik 0,5 mln. Na 1000 ludności, w Wielkopolsce przypada 147 czytelników.

W 2016 roku, w Wielkopolsce wypożyczono 10,5 mln woluminów, co daje województwu trzecie miejsce w kraju.

Według danych GUS, najwięcej czytelników, bo aż 28,2% całości, jest w grupie wiekowej 25-44 lata. Na dalszych miejscach uplasowały się osoby w wieku 45-60 lat i 6-12 lat z wynikiem po 15,7%.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA