Poznaniowi "ubywa" coraz mniej mieszkańców. Ubiegłoroczne dane najlepsze od 16 lat

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA

Liczba mieszkańców Poznania jest coraz niższa, ale tempo kurczenia się populacji także spada. Takie wnisoki można wyciągnąć z danych GUS. W ubiegłym roku, w stolicy Wielkopolski odnotowano najniższy od 16 lat spadek liczby ludności.

Według danych GUS, w 2016 roku, Poznaniowi „ubyło” niecałe 2 tysiące mieszkańców. To o 1,6 tysięcy mniej niż zakładano w prognozie demograficznej.

Wpływ na to ma m.in. coraz większa liczba urodzeń w mieście i spadek umieralności. Saldo migracji Poznania, choć nadal jest ujemne, od trzech lat regularnie ulega poprawie.

Problemem stolicy Wielkopolskie jest jego położenie. To jedyne duże miasto w Polsce, które graniczy jedynie z jednym powiatem ziemskim. Oznacza to dynamiczny rozwój gmin sąsiednich, które korzystają z bliskości dobrze rozwiniętego gospodarczo miasta i jego zasobów. Poznaniacy chętnie przenoszą się poza granice miejskie.

Władze Poznania starają się nie tylko zachęcić mieszkańców do pozostania w mieście, ale także do powrotu z terenów podpoznańskich. W strategii miasta stawia się na ciągłe podnoszenie standardu jakości życia poznaniaków oraz atrakcyjności samego miasta.

Działania obejmują zarówno powstawanie coraz liczniejszych inicjatyw dla seniorów czy rodzin z dziećmi, ale także m.in. rozwój zrównoważonego transportu, inwestycje drogowe i budowlane, rozwój systemu oświaty czy opieki społecznej.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA