“W 2030 Polska zostanie krajem imigranckim”. Miasta podpisały deklarację o współpracy

Przedstawiciele miast zależących do Unii Metropolii Polskich podpisali w Gdańsku deklarację o współpracy w sferze migracji. Jest to zobowiązanie do wymiany dobrych praktyk, współdziałania, a także szerzenia integracji pomiędzy nowymi, a dotychczasowymi mieszkańcami.

Deklarację podpisali prezydenci Poznania, Wrocławia, Krakowa, Warszawy, Białegostoku, Łodzi, Rzeszowa, Lublina, Szczecina, Bydgoszczy i Gdańska. Miasta chcą wypracować dobre praktyki przyjmowania migrantów. Wśród założeń znalazły się m.in. pomoc w znalezieniu mieszkania i pracy, przyjazna obsługa w urzędach, nauka języka polskiego i polskiej kultury oraz dostęp do służby zdrowia i edukacji.

Władze miast, które podpisały deklarację, wyraziły również wolę partnerskiej współpracy z organizacjami pozarządowymi, administracją rządową, uczelniami wyższymi, organizacjami biznesu i rynku pracy, związkami religijnymi, instytucjami kultury i służbami publicznymi.

Współpracę ma koordynować zespół roboczy ds. migracji i integracji, który będzie wspierany wiedzą specjalistyczną przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) i Biuro Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

„Uniwersytet Warszawski w opublikowanych ostatnio badaniach zwrócił uwagę, że w 2030 r. Polska zostanie krajem imigranckim. Oznacza to, że liczba wyjeżdżających na emigrację będzie niższa niż przyjeżdżających do nas imigrantów. To niedaleka przyszłość. Warto do tego się przygotować, bo procesy związane z migracjami, nie są łatwe ani proste”

podkreślił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska