Tunel na ul. Grunwaldzkiej będzie tańszy, a jego budowa wygodniejsza dla mieszkańców. Inwestycje obejmą też okoliczny teren

Na trasie z Poznania do Plewisk nastąpi długowyczekiwana przez mieszkańców zmiana, która ma pomóc w rozładowaniu ruchu w okolicach przejazdu kolejowego. Choć początkowo planowano tam budowę wiaduktu, Miasto Poznań zdecydowała się na tunel, który będzie o wiele tańszy, a jego budowa mniej uciążliwa dla poznaniaków.

Z trasy w ciągu ulicy Grunwaldzkiej codziennie korzystają mieszkańcy Poznania i gminy Komorniki i od lat domagają sie bezkolizyjnego przejazdu przez linię kolejową Poznań-Berlin. By rozwiązać problem, planowano budowę wiaduktu, jednak wiadomo już, że zdecydowano się na inne rozwiązanie.

O tym, że powstaie tam tunel poinformował Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej. Szczegóły poznaliśmy teraz dzięki spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Planowany tunel ma być podobny do otwartego niedawno tunelu na Dębcu, jednak trochę krótszy od niego. Wybudowany zostanie równolegle do ul. Grunwaldzkiej, po jej zachodniej stronie, co wpłynie na zmniejszenie negatywnych skutków prowadzonych prac. Nie trzeba będzie bowiem wstrzymywać ruchu samochodowego i kolejowego, ponieważ budowa odbywać się będzie obok.

O tym, że zamiast wiaduktu powstanie tunel zadecydowało kilka czynników. Po pierwsze, nie ma przeszkód architektonicznych, by stworzyć zjazdy, a sam tunel zajmie o wiele mniej miejsca i nie będzie ingerował w przestrzeń tak jak wiadukt. Po drugie, wstępne oszacowanie kosztów wykazało, że rozwiązanie, które zostanie zastosowane będzie o ok. 50 milionów złotych tańsze niż pierwotne. Po trzecie, nie budowa nie wpłynie aż tak inwazyjnie na obecny ruch  i przepustowość w tym rejonie.

Przzez tunel przebiegać będzie jedna jezdnia dla samochodów, a na osobnej półce znajdzie się droga dla rowerów oraz pieszych. Całość będzie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycje pojawią się także wokół – nowe przystanki na trasie kolejowej, pętla autobusowa od ul. Wołczyńskiej oraz parkingi park&ride i bike&ride.