40 lat temu Studzienka z Bamberką wróciła na Stary Rynek w Poznaniu

Autor: AK fot. wikipedia
REKLAMA

40 lat temu Studzienka z Bamberką powróciła na Stary Rynek w Poznaniu. Jest to jeden z obiektów, z którymi wiele osób kojarzy Poznań. Powstała na początku XX wieku miała upamiętniać przybyłych wiek wcześniej do Poznania osadników z Bambergu.

„Bamberka” to studnia publiczna, upamiętniająca osadników z okolic Bambergu, tzw. Bambrów, którzy w XVIII wieku zasiedlili wsie należące do Poznania. Przybysze szybko zintegrowali się z miejscową ludnością i ulegli polonizacji. Do dziś ich potomkowie przypominają o swoich korzeniach. Towarzystwo Bambrów Poznańskich co roku organizuje spotkania swoich członków i sympatyków w pierwszą sobotę sierpnia, z okazji rocznicy podpisania kontraktu między radą miejską Poznania a osadnikami.

Figurka przedstawia kobietę w stroju bamberskim z nosidłami i konwiami stosowanymi w winiarstwie. Basem studzienki przeznaczony był jako poidło dla koni, ale korzystała z niego także często ludność miasta. Zaprojektowano tam także dwa małe poidła dla psów.

Studzienkę ufundował Leopold Goldenring, przedstawiciel rodziny Goldenringów i ich firmy znanej z handlu winem. Modelką została Jadwiga Gadymska, jedna z pracownic firmy, która nie miała jednak nic wspólnego z Bambrami.

Uroczyste odsłonięcie studzienki miało miejsce w 1915 roku na wprost ul. Woźnej. 14 lat później na wniosek władz przeniesiono ją na zachodnią stronę starego ratusza. Po zakończeniu II wojny światowej, aż do 1964 roku była przechowywana w magazynach, a następnie ustawiona przed budynkiem dawnej loży masońskiej na ul. Mostowej. Dopiero 26 maja 1977 roku „Bamberka” powróciła na Stary Rynek, niedaleko miejsca, w którym stała pierwotnie.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA