Znamy laureatów Poznańskiej Nagrody Literackiej

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA

Poznaliśmy tegorocznych laureatów Poznańskiej Nagrody Literackiej. Nagroda im. Adama Mickiewicza trafiła do profesora Tadeusza Sławka, a Stypendium im. Stanisława Barańczaka otrzymała Małgorzata Lebda.

Poznańska Nagroda Literacka była przyznawana po raz trzeci. Jak podkreślił prof. Tadeusz Sławek, wyróżnienie jest ważne z wielu powodów, m.in. dlatego, że jest formą docenienia zarówno przez miasto jak i uniwerstytet. Podkreślił, że przyjaźń między tymi dwoma podmiotami jest niezwykle cenna.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach. Nagroda im. Adam Mickiewicza przyznawana jest za wybitne zasługi dla literatury i kultury i wynosi 60 tysięcy złotych. Druga, Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka przyznawana jest młodym autorom za innowacyjny wkład w literaturę i popularyzację kultury literackiej. Laureaci Stypendium otrzymują 40 tysięcy złotych.

"Przyznając tę nagrodę miasto chce promować młodych autorów, ale też czytelnictwo. Takie konkursy sprawiają, że po tę wartościową literaturę sięgamy dużo częściej."
Jędrzej Solarki, zastępca prezydenta Poznania

Małgorzata Lebda została wyróżniona za książkę "Matecznik" wydaną w 2016 roku, w której zawarła przeżycia związane z wczesną utratą ojca. Jak powiedziała autorka odbierając nagrodę, książka, jest "rozmową z ojcem, której nie udało jej się dokończyć".

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA