Miał być przeznaczony dla 120 tysięcy wiernych. Jeden z największych kościołów w Poznaniu konsekrowano 20 lat temu.

Autor: AK
REKLAMA
REKLAMA

20 lat temu konsekrowano jeden z największych kościołów w Poznaniu - Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który znajduje się na os. Bohaterów II Wojny Światowej.

Pomysł budowy świątyni pojawił się, gdy ratajskie osiedla zaczęły się rozrastać. Początkowo chciano wybudować kościół na każdym osiedlu, jednak na to nie wyraziła zgody władza. Ostatecznie, w 1976 roku wydano zgodę na budowę jednego, dużego kościoła, który docelowo miał być przeznaczony dla 120 tysięcy wiernych z całych Rataj.

Trzy lata później, w 1979 roku zatwierdzono projekt dwupoziomowego kościoła i rozpoczęto prace budowlane. Architektami świątyni byli inż. Marek Eibl oraz inż. Stanisław Sołtyk. Konstrukcja opiera się na kilkunastu pionowych stalowych pylonach, a kształt budowli przypomina bumerang.

W 1982 roku wmurowano kamień węgielny, który został poświęcony przez papieża Pawła VI i pobłogosławiono dolny kościół. Przez siedem lat, od 1983 do 1990 roku trwała budowa górnego kościoła, pomieszczeń duszpasterskich i mieszkalnych.

Dopiero po kolejnych siedmiu latach, 4 maja 1997 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie świątyni. Jest to jeden z największych kościołów w Poznaniu. Zazwyczaj nabożeństwa odprawiane są jednak w mniejszych kaplicach i grotach.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA