Antyterroryści w Sądzie Okręgowym – o co chodziło?

W ostatnich dniach, policjanci trenowali m.in. na poznańskim Stadionie Miejskiem, gdzie ćwiczyli zabezpieczenie imprez masowych. Teraz przyszedł czas na Sąd Okręgowy, w którym szkolenie odbywali funkcjonariusze Sekcji Policji Sądowej Wydziału Konwojowego KWP w Poznaniu, strażacy z JRG – 1 i JRG – 6, funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Poznaniu oraz pracownicy Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Szkolenie zostało podzielone na trzy etapy. Pierwszy był częścią teoretyczną pod hasłami „Bioterroryzm oraz zagrożenia chemiczne w budynkach użyteczności publicznej” oraz „Postępowanie w zakresie pozostawionych niezidentyfikowanych przedmiotów na terenie Sądu Okręgowego”.

Druga część miała charakter praktyczny i odniosła się do ewakuacji budynku w sytuacji zagrożenia chemicznego i radiologicznego. Uczestnicy musieli ewakuować trzy osoby z objawami zatrucia nieznaną substancją chemiczną.

W części trzeciej szkolenie miało charakter symulacyjny i polegało na odbiciu osoby konwojowanej, która została przejęta przez napastników. Jeden z nich miał zostać obezwładniony przez funkcjonariuszy, natomiast drugi przedostał się na salę rozpraw, gdzie zabarykadował się wraz z kilkoma zakładnikami. Sprawę rozwiązać musieli funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Poznaniu.

Szkolenie odbyło się pod nadzorem KWP, SPAP oraz dyrekcji Sądu Okręgowego w Poznaniu.