Znamy koncepcję rewaloryzacji Rynku Łazarskiego

Autor: AK fot./wizualizacja UMP
REKLAMA

W Urzędze Miasta zaprezentowano koncepcję rewaloryzacji Rynku Łazarskiego. Nowy rynek ma mieć kształ koła, zadaszenie, targowisko, skwer z placem zabaw oraz miejsce na kawiarnie z ogródkami.

Do konkursu na projekt Rynku Łazarskiego zgłosiło się 25 pracowni projektowych, a 5 z nich zakwalifikowano do drugiego etapu. Ostatecznie wybrano koncepcję przygotowaną przez poznańską Autorską Pracownię Architektoniczą Jacek Bułat.

"Ta koncepcja w bardzo ciekawy sposób rozwiązuje nie tylko kwestie dotyczące samego Rynku Łazarskiego, ale całą przestrzeń aż do ulicy Głogowskiej. Ujęło nas podejście rewitalizacyjne w zakresie tzw. lejka łazarskiego, gdzie powstanie skwer z placem zabaw i miejscami do wypoczynku dla mieszkańców. Atutem tej koncepcji jest to, że z jednej strony zakłada bardzo mocne uspokojenie ruchu i uporządkowanie przestrzeni pod pieszych, a z drugiej gwarantuje miejsca postojowych w niezmienionej liczbie."
Piotr Wiśniewski, dyr. Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta

W koncepcji zostało oczywiście uwzględnione odnowione targowisko, które ma powstać na planie koła z przeźroczystym zadaszeniem. Powstanie także Skwer im. Kazimierza Nowaka, nie zabraknie też placu zabaw, który będzie miał elementy nawiązujące do... Afryki. Plac ma zostać połączony z główną płytą rynku schodami.

Autorzy za swoją pracę otrzymają 15 tysięcy złotych, a także wezmą udział w negocjacjach mających na celu przygotowanie ostatecznego projektu. Jak zaznacza Piotr Wiśniewski, koncepcja sama w sobie nie ulegnie zmianie, jednak dopracowane zostaną kwestie np. małej architektury i nasadzeń zieleni.

Zwycięska koncepcja będzie konsultowana z kupcami oraz mieszkańcami, którzy będą mogli wnieść swoje uwagi. Prace rewaloryzacyjne mają się rozpocząć pod koniec 2017 lub na początku 2018 roku. Ich koszt szacowany jest na około 10 milionów złotych. Inwestycja ma się zakończyć pod koniec 2018 roku.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA