Przyszłość Gimnazjum nr 58, wiadukt nad przejazdem kolejowym, budowa węzła przesiadkowego - o czym prezydent Jaśkowiak rozmawiał z mieszkańcami Junikowa?

Autor: AK fot. UMP

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, rozmawiał z mieszkańcami Junikowa w ramach cyklicznych spotkań z poznaniakami. Poruszono wiele ważnych kwestii, a mieszkańcy uzyskali od władz kilka zapewnień, na których bardzo im zależało.

Mieszkańcy Junikowa pytali m.in. o budowę wiaduktu nad przejazdem kolejowym i węzła przesiadkowego. Poznaniaków martwił koszt inwestycji, a także to, co dokładnie oznacza „węzeł przesiadkowy” w tym miejscu.

Prezydent wyjaśnił, że wysoki koszt wynika ze złożoności oraz skali inwestycji. Planowany początek budowy przewidziany jest na 2019 rok, a jej zakończenie na 2022. Poza wiaduktem, ma powstać węzeł przesiadkowy, który umożliwi mieszkańcom łatwy dostęp do różnych środków transportu publicznego, co ma zmniejszyć ruch samochodów w mieście.

W okolicy powstanie także parking typu „Parkuj i jedź”. Planowana inwestycja nie przewiduje przedłużenia linii tramwajowej, ponieważ groziłoby to koniecznością zwrotu dofinansowania z UE, ale jak zapewnił zastępca dyrektora Wydziału Transportu i Zieleni UMP, Jan Gosiewski, zabezpieczony zostanie teren, na którym w przyszłości mogłaby powstać pętla.

Mieszkańców Junikowa bardzo ucieszyła wiadomość o tym, że Gimnazjum nr 58 zostanie przekształcone w liceum z oddziałami dwujęzycznymi, o co zabiegali nauczyciele i rodzice uczniów. Według planów Wydziału Oświaty, placówka miała zostać włączona do Szkoły Podstawowej nr 54, która mieści się w tym samym budynku, przy ul. Małoszyńskiej.

Po protestach i apelach mieszkańców, prezydent Poznania podjął decyzję o utworzeniu nowego liceum przy ul. Łozowej. Jak zaznaczył, będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami.

Podczas spotkania poruszono także kwestie m.in. poszerzenia i budowy kanalizacji na ul. Rzeplińskiej oraz budowa chodnika na ul. Jawrornickiej. Omówiono także poprawki ścieżki rowerowej na ul. Grunwaldzkiej, a także problem chodnika na ul. Dziewińskiej, który regularnie jest zalewany wodą. Nie zabrakło także rozmów o nowym podziale obwodach głosowania na Junikowie, utworzeniu domu kultury czy poszerzenia ulicy Wschowskiej.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA