In vitro - ostatnia szansa na dziecko?

Autor: BabysDream
REKLAMA

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziś co szósta para na świecie na problem z zajściem w ciążę. W naszym kraju kłopoty z poczęciem potomka ma ok. 20% par! Niepłodność okazuje się więc nie problemem pojedynczych jednostek, a chorobą społeczną i cywilizacyjną.

Przyczyny niepłodności u współczesnych kobiet i mężczyzn

O niepłodności możemy mówić, jeśli para od roku regularnie (3-4 razy w tygodniu) współżyje bez zabezpieczeń i nie dochodzi do zapłodnienia. Przyczyny problemów mogą występować po stronie kobiety, mężczyzny lub po obu na raz. Niepłodność od bezpłodności różni się tym, że jest uleczalna.

Częstym powodem niepłodności współczesnych par są takie czynniki cywilizacyjne jak: odkładanie macierzyństwa "na później", niezdrowy tryb życia i niewłaściwe odżywianie, nadmiar stresu i przepracowanie.

W przypadku kobiet niepłodność często związana jest z zaburzeniami owulacji lub dysfunkcjami układu rozrodczego. Kobiety są także mniej odporne psychicznie na kolejne niepowodzenia w zajściu w ciążę - każda nieudana próba wywołuje u nich stany przygnębienia lub nawet depresyjne, co także wpływa na płodność.

Jeśli chodzi zaś o mężczyzn, to badania wykazują, że nasze pokolenie ma gorszą jakość nasienia niż przodkowie. Spowodowane jest to m.in. przez siedzący tryb pracy czy brak ruchu, ale też... kładzenie ciepłego laptopa na podbrzuszu czy zbyt obcisłe spodnie i bieliznę! Wszystkie te czynniki przyczyniają się do przegrzewania jąder - a tym samym do obniżenia jakości nasienia.

Jak leczyć niepłodność?

Często już sama zmiana przyzwyczajeń i trybu życia wpływa na zwiększenie szans na posiadanie potomstwa: unikanie stresu, więcej ruchu, zdrowe odżywianie, suplementacja kwasem foliowym (u kobiet). Jeśli mimo wszystko po roku parze nie udaje się począć nowego życia, to czas odwiedzić lekarza. Pomoże on w ustaleniu konkretnej przyczyny problemów z zajściem w ciążę oraz wskaże odpowiednią drogę leczenia.

Pierwszym etapem leczenia jest zazwyczaj terapia hormonalna. W czasie badań określa się czy któreś z partnerów nie ma kłopotów hormonalnych. Jeśli okazuje się, że tak, to za pomocą leków hormonalnych przywrócony zostaje właściwy poziom wszystkich hormonów, które mogą mieć wpływ na płodność pary.

In vitro sposobem na niepłodność

Drugi krok jest stawiany dopiero po kilkumiesięcznym leczeniu hormonalnym. W zależności od konkretnych problemów może to być inseminacja (czyli bezpośrednie umieszczenie nasienia w jamie macicy), zabieg chirurgiczny (np. udrożnienie dróg rodnych) lub in vitro.

In vitro zalecane jest m.in. w przypadkach braku jajowodów, endometriozy (u kobiety), małej ruchliwości plemników, niedrożności nasieniowodów (u mężczyzny). Często jest także rozwiązaniem, gdy niemożliwe jest określenie konkretnej przyczyny niepłodności pary.

Na początku za pomocą terapii hormonalnej stymuluje się do pracy jajniki. Gdy komórka jajowa jest odpowiednio dojrzała, pobiera się ją. W tym czasie mężczyzna oddaje nasienie, z którego wybiera się najlepsze jakościowo plemniki. Komórkę jajową i plemniki pozostawia się w przyjaznym środowisku, gdzie dochodzi do zapłodnienia - a połączone gamety umieszcza się w macicy kobiety. Jeżeli plemniki są zbyt mało ruchliwe lekarze stosują mikromanipulację, czyli sami łączą wyselekcjonowany plemnik z komórką.

Po umieszczeniu komórki jajowej w organizmie kobiety ciąża przebiega już całkowicie naturalnie.

____
Artykuł powstał we współpracy z zespołem BabysDream.pl - autorami bloga Blog.BabysDream.pl.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA