Co zrobić, gdy załamie się pod nami lód?

Autor: AK KWP KPP Kalisz
REKLAMA

Ferie w Poznaniu zaczęły się w poniedziałek i choć temperatury nie są zbyt niskie, policja nadal przypomina, ze zabawa na zamarzniętych zbiornikach wodnych może skończyć się tragicznie. Funkcjonariusze dają kilka rad, co zrobić, gdy lód się pod nami załamie.

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne jest bardzo niebezpieczne. Szczególnie nierówno zamarznięta pokrywa może załamać się pod naszym ciężarem. Dzieci i młodzież, często błędnie zakładające, że grubość lodu przy brzegu jest taka sama, jak na całej powierzchni stawu, czy jeziora, nadal próbują bawić się w tych niebezpiecznych miejscach.

Policja przypomina, że nawet kilka minut pod wodą, zwłaszcza pod zamarzniętą pokrywą lodową, może skończyć się śmiercią przez wychłodzenie, zachłyśnięcie lub uduszenie.

Funkcjonariusze zachęcają do korzystania z bezpiecznych lodowisk, a także przestrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Gdy jednak znajdziemy się w sytuacji, w której lód się pod nami załamie, warto pamiętać o kilku wskazówkach, które mogą nam pomóc w trudnej sytuacji.

Gdy lód się załamie, należy pamiętać, aby:
- zachować spokój,
- unikać gwałtownych ruchów,
- za wszelką cenę starać się nie wpłynąć pod lód,
- rozłożyć szeroko ręce, aby zwiększyć kontakt z pokrywą lodową,
- starać się wydostać z wody, ostrożnie podciągając się na rękach,
- w lodowatej wodzie człowiek może przebywać jedynie kilka minut, dłuższa kąpiel grozi nadmiernym wychłodzeniem,
- po wydostaniu się na powierzchnię lodu, należy poruszać się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, w celu zmniejszenia nacisku na lód,
- starać się wezwać pomoc.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA