Miałaś wypadek? Cena Twojego OC podskoczy...

Autor: MC
Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Niestety, wypadki drogowe wciąż stanowią smutny i powszechny krajobraz polskich dróg. Za dramatami poszczególnych kierowców kryje się jeszcze jeden aspekt, również bardzo nieprzyjemny – pieniądze. Przez niektóre wypadki cena Twojego OC może wzrosnąć. Dowiedz się, w jakiej sytuacji.

Sprawca wypadku dostaje po kieszeni

OC, jako obowiązkowe ubezpieczenie, obejmuje wszystkich kierowców poruszających się na naszych drogach. Jest powszechne właśnie z uwagi na zabezpieczenie przed ponoszeniem bezpośrednich kosztów za szkody spowodowane osobom trzecim lub mieniu w ruchu drogowym. To ubezpieczyciele rozliczają koszty naprawy samochodu wynikające ze stłuczki. Jeśli jednak jesteś sprawcą wypadku, tak czy siak poczujesz konsekwencje w portfelu. Nie w sposób bezpośredni, bo nikt nie będzie oczekiwał wypłaty gotówki, ale stracisz uzbierane do tej pory zniżki za bezszkodową jazdę. W efekcie za następne OC zapłacisz więcej niż do tej pory.

Jak otrzymać i stracić zniżki

Na przykładzie takich firm jak AXA Direct łatwo wytłumaczyć zasadę naliczania i zabierania zniżek. Otrzymuje się je rokrocznie za bezszkodową jazdę, w formie 10% ulgi na składkę OC. Maksymalnie, zgodnie z przepisami prawa, można uzbierać pulę zniżek na poziomie 60%. Niestety, każda kolizja lub wypadek z naszej winy automatycznie przekłada się na utratę ulg. Na szczęście nie od razu w pełnym wymiarze.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle zabierają 20 punktów procentowych dotychczasowych zniżek, co oznacza, że jeżeli udało nam się uzbierać ulgę na poziomie 50%, po wypadku spadnie ona do 30%, co i tak jest sporą oszczędnością w stosunku do początkujących lub notorycznie „wypadkowych” kierowców. Z drugiej strony, 20 punktów procentowych to aż dwa lata bezszkodowej jazdy. Kilka sekund nieuwagi lub głupi błąd może kosztować tak wiele… Nie mówiąc już o ewentualnym uszczerbku na zdrowiu uczestników wypadku!

Pamiętaj – jeśli nie ponosisz winy za wypadek lub kolizję, cena Twojego OC nie zostanie podwyższona. Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze należy zachowywać najwyższy poziom ostrożności i kultury na drodze.

Tańsze OC nawet po wypadku

Mechanizm utraty ulg funkcjonuje tak samo we wszystkich towarzystwach, więc żadne nie będzie na tyle wyrozumiałe, by zapomnieć o wypadku z Twojej winy. Jednak jeśli masz tracić ulgi, to chociaż z ubezpieczenia, które nie kosztuje zbyt wiele! Jak znaleźć opłacalne OC lub AC? Odpowiedzi dostarcza sprytne i wygodne narzędzie – porównywarka OC AC Najtaniej u Agenta. Wypełniając prosty formularz, dotyczący m.in. posiadanych składek, doświadczenia w roli kierowcy i informacji na temat pojazdu, otrzymasz bezpłatne porównanie ofert z kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych. Bez problemu wybierzesz to, które kosztuje najmniej. W przypadku OC cena jest bowiem jedynym istotnym kryterium wyboru.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA