Sprawy w GEOPOZ będzie można załatwiać online

Poznań pozyskał unijne dofinansowanie na modernizację swoich zasobów oraz uruchomienie e-usług. Cały projekt to koszt ponad 6,8 mln złotych, a 85% z nich będzie pochodzić ze środków zewnętrznych.

Projekt “Cyfryzacja i modernizacja zasobu geodezyjnego i kartograficznego miasta Poznania oraz uruchomienie e-usług” zakłada zwiększenie dostępności, jakości oraz wykorzystania przez przedsiębiorców i mieszkańców danych przestrzennych dotyczących Poznania. Chodzi o usunięcie barier w dostępie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego poprzez uruchomienie specjalnej platformy e-usług.

Planujemy utworzenie pięciu e-usług publicznych. Jedna z nich jest skierowana do klientów indywidualnych  i przedsiębiorców. To znaczy, że usługi które Geopoz obecnie wykonuje na papierze, po wdrożeniu dostępne będą także przez internet. Chodzi m.in. o wydawanie map do celów informacyjnych, do warunków zabudowy itp. Pozostałe e-usługi skierowane są do przedstawicieli branż: geodetów, komorników, rzeczoznawców majątkowych oraz projektantów i inwestorów – wyjaśnia Anna Zielińska z Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ.

Realizacja projektu postępować będzie w kilku etapach. Obejmować będzie m. in. modernizację ewidencji gruntów i budynków oraz cyfryzację zasobu (skanowanie, skatalogowanie i opisanie metadanymi) dokumentów bieżących i archiwum GEOPOZ-u. To niemal 1 200 000 dokumentów, w tym operaty geodezyjne, akty notarialne i inne.  Rozbudowany zostanie system GIS – system informacyjny służący do gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych. Wszystkie systemy informatyczne wykorzystywane w GEOPOZ zostaną zintegrowane. Prace mają zakończyć się do czerwca 2018 r.

Dofinansowanie w wysokości 5,8 mln złotych pochodzić będzie z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Decyzję o wsparciu projektu cyfryzacji zasobu geodezyjnego GEOPOZ-u podjął Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Wsparcie ma przyczynić się do rozwoju elektronicznych usług publicznych, a także do rozwoju innowacyjnej gospodarki i podnieść atrakcyjność inwestycyjną miasta.