Co znaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na Starym Rynku? Od jutra będzie można się przekonać z bliska!

Już od jutra, piątku, 16 grudnia, w podziemiach Pałacu Górków będzie można podziwiać eksponaty znalezione podczas wykopalisk archeologicznych na Starym Rynku. Ekspozycja zatytułowana została “234 metry kwadratowe Poznania”.

Denary z wizerunkiem Władysława Łokietka, kości do gry, pionki, żetony, a także unikatowy na skalę Europy diadem turniejowy, to tylko niektóre z odnalezionych pod ziemią skarbów. Dzięki tym znaleziskom możemy czerpać wiedzę na temat historii, a także kultury w dawnych czasach.

Okazją do tego, by przyjrzeć im się z bliska, będzie wystawa “234 metry kwadratowe Poznania”. Wszystkie prezentowane na niej eksponaty zostały znalezione podczas prowadzonych na Starym Rynku wykopalisk. Zanim spoczywające przez wieki w ziemi przedmioty trafiły na wystawę, musiały zostać poddane niezbędnym pracom konserwatorskim. Dawny blask przez wiele miesięcy przywracali im pracownicy Muzeum Archeologicznego.

Wykopaliska na Starym Rynku trwały pół roku i były pierwszym etapem rewitalizacji tej najbardziej reprezentacyjnej części miasta. Pozwoliły też odsłonić dawne oblicze tego miejsca. Dzięki nim wzbogaciliśmy się o informacje na temat organizacji przestrzennej i dawnej infrastruktury Starego Rynku, który dawniej wykorzystywany był nie tylko jako centrum handlu i usług, ale też główny węzeł komunikacyjny.

Efekty wielomiesięcznej pracy archeologów będzie można oglądać od 16 grudnia do końca sierpnia w Pałacu Górków, czyli siedzibie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu przy ulicy Wodnej 27.