Prezydent na spotkaniu z mieszkańcami

Autor: Hubert Bugajny

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak spotkał się z mieszkańcami osiedla Krzyżowniki - Smochowice. Rozmowy dotyczyły spraw zarówno ogólnomiejskich jak i lokalnych. Do spotkania doszło w czwartek, 8 grudnia, w auli Zespołu Szkół nr 1.

Jednym z poruszonych tematów była poprawa stanu dróg i pomysły na zmniejszenie ruchu aut na osiedlu. - Mamy świadomość zaniedbań. One występują w wielu peryferyjnych dzielnicach  - przekonywał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Staramy się zmniejszyć liczbę aut wjeżdżających codziennie do Poznania i przy tym sprawiedliwie dzielić koszy  takich działań. Podpisujemy z ościennymi gminami porozumienia transportowe. Państwo też będą beneficjentami takiego porozumienia z Tarnowem Podgórnym - mówił prezydent.

Na mocy porozumienia od 1 stycznia 2017r. pasażerowie będą mogli korzystać z zalet integracji komunikacji zbiorowej gminy Tarnowo Podgórne, części gminy Duszniki oraz części gminy Kaźmierz i Miasta Poznania. Na liniach włączonych do wspólnego systemu transportu publicznego - oznaczonych numerami: 801, 802, 803, 804, 811, 812, 813, 881 - obowiązywać będzie jedna taryfa biletowa ZTM Poznań. Nowa organizacja i wspólny bilet mają zachęcić do pozostawienia aut na rzecz połączeń autobusowych.

Mieszkańcy pytali także o możliwość przedłużenia linii tramwajowej i budowę nowej pętli Ogrody oraz remontu placu przed stacją Poznań Wola, wskazując, na brak utwardzenia w części ul. Sytkowskiej.

- Jedynym sposobem rozwiązania problemów komunikacyjnych metropolii jest spięcie różnych rodzajów transportu - kolei, autobusów, tramwajów i rowerów. Chciałbym to kompleksowo rozwiązać wspólnie z PKP i innymi podmiotami, ponieważ to nie dotyczy tylko stacji Poznań Wola - mówił Jacek Jaśkowiak. - Natomiast koncepcja przesunięcia pętli tramwajowej z budową podziemnego tunelu jest za droga. Szukamy rozwiązania bardziej rozsądnego, bo budowa pętli jest nieopłacalna. Lepszym rozwiązaniem jest tak zwany przystanek czołowy z tramwajami dwukierunkowymi.

Monika Bykowska z osiedlowego koła emerytów przekonywała, że lokalne organizacje i zrzeszenia nie mają w okolicy miejsca do spotkań i organizowania działalności. W dzielnicy brakuje ośrodków kultury. Najbliższa tego typu instytucja - kino Rialto- jest oddalona o 10 kilometrów - zwracali uwagę osiedlowi radni.

- Dla mnie seniorzy to bardzo ważna grupa. Zaczęliśmy od biletu senioralnego i realizujemy kolejne przedsięwzięcia skierowane do osób starszych. Myślimy o tym, żeby wykorzystać i żeby służyło lokalnej społeczności miejsce zwane dawniej schronem prezydenckim - mówił prezydent Jaśkowiak.

- Na osiedlach położonych z dala od centrum istnieje olbrzymia potrzeba tworzenia lokalnych centrów integracji społecznej i kultury. Myślimy o poszerzeniu funkcji, należącego do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, dawnego schronu przeciwatomowego przy ul. Słupskiej. Budynek nad schronem wymaga jednak remontu. Poprawka budżetowa zgłoszona przez radną Małgorzatę Woźniak daje nadzieję, że dojdzie do niego w 2017 roku - wyjaśniał Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury.

Spotkania prezydenta Poznania z mieszkańcami odbywają się cyklicznie w różnych punktach miasta. Jacek Jaśkowiak regularnie odwiedza posiedzenia rad osiedli, by wspólnie rozwiązywać lokalne problemy. Kolejne tego typu spotkanie odbyło się 8 grudnia w Zespole Szkół nr 1 przy ulicy Leśnowolskiej. Prezydent i przedstawiciele podległych mu jednostek odpowiadali na pytania mieszkańców osiedla Krzyżowniki-Smochowice.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA