Bierz co chcesz - na Jeżycach stanął Givebox

Autor: AK fot. Givebox Poznań Facebook
REKLAMA

Każdy z nas choć raz w życiu znalazł się w sytuacji, w której czegoś już nie potrzebował, ale z jakiegoś powodu żal mu było to wyrzucać - ubrania, książki, zabawki, gry. Givebox daje możliwość dzielenia się takimi rzeczami z innymi. Pierwsza taka szafa w Poznaniu powstała na Wildzie kilka miesięcy temu. W sobotę 3 grudnia na Jeżycach pojawiła się kolejna, a już niedługo powstanie także na Łazarzu. Idea i zasady działania podobne są do tych znanych poznaniakom z miejskich regałów książkowych.

Nowy givebox na Jeżycach stanął na ul. Słowackiego. Inicjatorką akcji była Katarzyna Wągrowska - "Zainspirowała mnie koleżanka, która podesłała mi artykuł z niemieckiej gazety. Tam ludzie sami tworzą takie giveboksy, wyszukując jakieś szafki w swoich piwnicach. W ten sposób prowokują ludzi do dzielenia się z innymi" - mówi w rozmowie z Radiem Eska.

Mimo panującego wśród organizatorów optymizmu, pojawiają się jednak obawy, głównie o wandali i podejście niektórych ludzi.

- "Chcemy wyraźnie podkreślić, że givebox to nie śmietnik. Rzeczy, które tam wrzucamy, powinny być w dobrym stanie. Chcemy rozbudzić społeczną  odpowiedzialność, żeby mieszkańcy dbali o giveboksa" - zaznacza Wągrowska.

Co można zostawiać w szafie? Prawie wszystko poza jedzeniem, bo do tego szafa nie jest przystosowana. Organizatorzy zwracają także uwagę na to, aby nie zapychać całej szafy kilkoma workami ubrań, ponieważ może zabraknąć miejsca na inne rzeczy. Organizatorzy stworzyli mały "Regulamin Szafy":

1. Zabierz co chcesz - nie musisz nic zostawiać.
2. Zostaw takie rzeczy, które sam chciałbyś znaleźć.
3. Nie zostawiaj nic na szafie ani obok szafy.
4. Nie zostawiaj produktów spożywczych.

Kolejny givebox planowany jest na Łazarzu i ma pojawić się jeszcze przed 24 grudnia.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA