Międzykulturowy dialog na Łazarzu

Autor: Jacek Łakomy/biuro prasowe
REKLAMA

Już 28 listopada wieczorem, w Inkubatorze Kultury Pireus u zbiegu ul. Głogowskiej i Gąsiorowskich, mieszkańcy Poznania będą mieli doskonałą okazję do zapoznania się z różnorodnością świata arabskiego, próbowania przysmaków z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, wspólnego tańczenia i muzykowania oraz nauki malowania henną, podstaw języka arabskiego i kaligrafii. Te i inne atrakcje złożą się na "Wieczór arabsko - polski", który jest jedną z odsłon projektu "Między nami sąsiadami", realizowanego przez Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty". 

Współfinansowany przez Urząd Miasta Poznania projekt jest odpowiedzią na potrzebę integracji społeczności lokalnej i cudzoziemców mieszkających na poznańskim Łazarzu oraz zbudowania bezpiecznej, otwartej i przyjaznej wszystkim obywatelom przestrzeni, bez względu na kraj ich pochodzenia czy wyznanie. 

Przedstawiciele Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty", instytucji od lat związanej z Łazarzem, doceniającej różnorodność kulturową, działającej na rzecz budowania dialogu ludzi z różnych kultur i kontekstów społecznych, postanowili poszukać sposobu na zmianę coraz częściej dochodzących do głosu zachowań rasistowskich.

- Od marca ruszyliśmy z rekrutacją wolontariuszy spośród osób mieszkających w Poznaniu, a pochodzących z różnych krajów oraz Polski. Stworzyliśmy wielokulturowy zespół wolontariuszy, którzy odgrywają kluczową rolę w projekcie. Reprezentujemy 10 państw: Urugwaj, Brazylię, Indie, Pakistan, Maroko, Polskę, Ukrainę, Jemen, Włochy, Wietnam. Chcemy pokazać, że dialog międzykulturowy jest możliwy, a doświadczanie kontaktu z ludźmi z różnych kultur, wzbogaca nas wszystkich. Wspólnymi siłami dbamy o to, by przestrzeń poznańskiego Łazarza nabierała barw i tętniła wielokulturowym życiem - wyjaśnia reprezentująca projekt Katarzyna Wiecheć. 

Służyć temu mają wydarzenia organizowane bądź wspierane przez CIM. Od pierwszego spotkania, które miało miejsce 21 maja, było ich już sporo - od wspierania organizacji tegorocznej Nocy Muzeów w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym, przez sąsiedzki happening podczas Festynu Łazarskiego, po Międzykulturowe Spotkanie z Ż̇ywymi Książkami. 

- Ale to nie wszystko. Dzięki różnorodnym wydarzeniom, angażującym wszystkie zmysły, staramy się obudzić w mieszkańcach Łazarza szósty zmysł, czyli wrażliwość kulturową. W tym celu do końca roku realizujemy różnorodne spotkania z cyklu "5 zmysłów kultury" - mówi Katarzyna Wiecheć. 

Stowarzyszeniu zależało na działaniach, które nie będą masowe, a dotrą do tych mieszkańców, którzy wolą odwiedzać znajome miejsca, a atmosfera sąsiedzkiego spotkania pozwoli na wymianę myśli, rozmowy oraz przełamanie stereotypów.

Do tej pory CIM zorganizował m.in. spotkania z cyklu "Kafejki językowe", podczas których można porozmawiać w różnych językach, spotkania kulinarne, będące okazją do poznania egzotycznych kuchni, spotkania muzyczno-bajkowe dla najmłodszych, a także "Bliskie spotkania z kulturą", podczas których o swoim kraju opowiadają jego mieszkańcy. 

- Z organizowanymi przez nas wydarzeniami można zapoznać się na stronie: https://www.facebook.com/miedzynamisasiadami/. Frekwencja podczas niektórych wydarzeń znacznie przekroczyła nasze oczekiwania. Mieszkańcy Łazarza chętnie przychodzą na wydarzenia kulinarne oraz na spotkania dla dzieci. Cieszy nas, że pojawia się tak wielu chętnych do poznania innych kultur oraz swoich sąsiadów pochodzących z innych krajów.  - nie kryje zadowolenia Katarzyna Wiecheć.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA