Jakie wymagania musi spełniać przyszły policjant?

Wielu młodych chłopców marzy w dzieciństwie o byciu policjantem, jednak rzeczywistość często weryfikuje ich plany. Kiedy nadchodzi czas podejmowania najważniejszych życiowych decyzji, okazuje się, że zostać policjantem wcale nie jest tak łatwo. Przyszły funkcjonariusz służb mundurowych powinien spełniać konkretne wymagania, przechodząc przez dość żmudny proces rekrutacji.

Zatrudnienie w służbach mundurowych, czyli w tym przypadku w policji, wiąże się jednak z dość pokaźną liczbą przeróżnych profitów. Tym bardziej, że zawód policjanta rokrocznie zyskuje zaufanie ze strony społeczeństwa, co jeszcze całkiem niedawno nie było wcale tak oczywiste. I choć nawet dziś policjant przegrywa pod tym względem ze strażakiem czy żołnierzem, zróżnicowanie stanowisk, emerytura oraz interesujący zakres kompetencji potrafią stanowić odpowiednią motywację.

Wymagania wobec kandydata na przyszłego pracownika policji 

Praca w policji wymaga od danej osoby odpowiedzialności, bowiem wiąże się ona z zapobieganiem oraz walką z przestępczością, a także z ochroną porządku publicznego. Nie ma sensu koncentrować się jednak na cechach charakteru kandydata, warto zaś przeanalizować wymagania formalne. Do takowych bez wątpienia należy konieczność posiadania obywatelstwa polskiego, gdyż w innym przypadku praca w zawodzie policjanta jest po prostu niemożliwa. 

Ponadto, taki kandydat nie może być karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe i powinien wyróżniać się właściwą postawą moralną oraz patriotyczną. Równie istotne jest posiadanie przez niego pełni praw publicznych. Przystępując do procesu rekrutacji należy pamiętać, że kandydat na policjanta musi być apolityczny, a więc nie może przynależeć do jakiejkolwiek partii politycznej.

Do pracy w policji prowadzą trzy różne drogi

Jednym z wymogów wobec kandydata na przyszłego pracownika tych służb mundurowych jest także posiadanie przez niego przynajmniej wykształcenia wyższego. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że kluczowym czynnikiem warunkującym możliwość pracy w zawodzie policjanta jest odpowiednia sprawność fizyczna. Rzecz jasna, każdego spełniającego formalne wymogi kandydata czeka test sprawnościowy, który weryfikuje jego predyspozycje w tym zakresie. 

Podjęcie pracy w zawodzie policjanta jest możliwe na trzy sposoby. Do takowych należy między innymi przyjęcie do służby i praca w policji – rozwiązanie to wiąże się z szeregiem odbytych szkoleń. Drugim wyjściem jest ukończenie studiów cywilnych i próba zatrudnienia się w policji. Ostatnim zaś, ukończenie studiów w Wyższej Szkole Policji, która znajduje się w Szczytnie. Możliwość uczęszczania do Wyższej Szkole Policji w Szczytni warunkują przepisy i informacje dotyczące rekrutacji, a można je znaleźć choćby na stronie internetowej placówki. 

Praca w policji, czyli siedem kroków do upragnionego zawodu 

Postępowanie kwalifikacyjne składa się z kilku etapów. Na samym początku miejsce ma test wiedzy, składający się z czterdziestu zamkniętych pytań. Dotyczy on funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, a także bezpieczeństwa publicznego – odpowiadając na czterdzieści pytań nie można nie przejść do następnego etapu rekrutacji, słaby wynik wymaga od kandydata po prostu lepszych wyników między innymi podczas testów sprawnościowych. 

Następnie kandydat musi przebrnąć przez: test sprawności fizycznej, badania psychologiczne, rozmowę kwalifikacyjną, badania wykonane przez komisję lekarską oraz ankietę bezpieczeństwa osobowego. Na samym końcu pojawia się lista rankingowa i jeśli dany kandydat pomyślnie przejdzie przez wszystkie etapy, uzyskując przy tym właściwą liczbę punktów, zostaje on przyjęty w szeregi policji. 

Portal Sektor-Publiczny.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.