Zwolnienie lekarskie a szybszy powrót do pracy

Autor: mik
REKLAMA

Gdy pracownik jest czasowo niezdolny do pracy, korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Czy w razie lepszego samopoczucia może on przerwać zwolnienie i wrócić do pracy?

Wiosna i jesień to czas, gdy do przychodni lekarskich zgłasza się najwięcej osób, najczęściej z podobnymi objawami: bólem głowy, gorączką, katarem czy kaszlem. Zarówno przeziębienie, jak i grypa mogą skutecznie uniemożliwić wykonywanie codziennych zajęć, w tym obowiązków zawodowych. W takich sytuacjach konieczne jest wdrożenie zaleconej przez lekarza kuracji. Aby ją odbyć, specjalista wystawia zwolnienie lekarskie.

Ze zwolnienia lekarskiego należy korzystać zgodnie z jego przeznaczeniem. Kategorycznie zabronione jest podejmowanie pracy zarobkowej. Osoby korzystające z otrzymanego zwolnienia w sposób nieprawidłowy, muszą liczyć się, że w razie kontroli zostanie im odebrane przyznane świadczenie chorobowe. Wypłacane jest ono przez ZUS lub pracodawcę i jest rekompensatą za utracone dochody. Czy możliwe jest przerwanie przez pracownika zwolnienia lekarskiego? Z czym musi się liczyć, decydując się na taki krok?


Data graniczna – 30 dni

Być może zdarzy ci się taka sytuacja, że będąc na zwolnieniu lekarskim, poczujesz się na tyle dobrze, że zdecydujesz się powrócić do pracy. Zasadniczo jest to możliwe, ale musisz pamiętać o formalnościach. O jakich mowa? Zależą one od długości zwolnienia lekarskiego, z którego korzystasz. Jeżeli zwolnienie lekarskie zostało ci wydane na:

  • mniej niż 30 dni, to musisz udać się do lekarza, aby wydał on zaświadczenie, na podstawie którego będziesz mógł wrócić do pracy,
  • więcej niż 30 dni, to będziesz potrzebował zaświadczenia wydanego przez lekarza medycyny pracy – musisz zatem udać się na badania kontrolne.

Wprowadzenie powyższego rozwiązanie nie jest przypadkowe. Dobre samopoczucie nie zawsze musi oznaczać, że jesteś już w pełni sił i możesz powrócić do wykonywania zawodowych obowiązków. Właśnie dlatego tak ważne jest zaświadczenie wydane przez lekarza.


Co wiąże się ze wcześniejszym powrotem do pracy?

Jeżeli zdecydowałeś się wrócić się wcześniej do pracy, a lekarz wydał ci stosowne zaświadczenie, to pracodawca może cię dopuścić do pracy. Co jednak ze świadczeniem chorobowym?

Takie jest wypłacane, aby zrekompensować osobie niedolnej do pracy czas, gdy nie ma ona możliwości zarabiać zarobkowo. W przypadku wcześniejszego powrotu do pracy, zaświadczenie chorobowe przestaje być wypłacane. Mowa oczywiście o momencie, w który wracasz do wykonywania pracy. Za czas, gdy korzystałeś ze zwolnienia lekarskiego w sposób prawidłowy, czyli zgodnie z jego przeznaczeniem, świadczenie chorobowe zostanie ci wypłacone - odpowiada specjalista portalu praca-tychy.info


Popełnienie tego błędu sprawi, że nie dostaniesz ani złotówki

Zwolnienie lekarskie jest wypisywane przez specjalistę po to, abyś mógł przejść kurację niezbędną ci do odzyskania sił. Jeżeli wrócisz do pracy bez konsultacji lekarskiej, to faktycznie będziesz wykorzystywał zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem. Wówczas musisz liczyć się z tym, że w razie kontroli przeprowadzonej przez pracowników ZUS lub pracodawcę (przeczytaj: zasady kontroli ZUS), zostanie ci odebrane przyznane świadczenie. Mowa jednak o całym okresie, na który zwolnienie zostało wystawione, nie tylko przez okres, z którego korzystałeś z niego w sposób niewłaściwy.

Odrębnym zagadnieniem jest to, jak w takiej sytuacji powinien zachować się pracodawca. Otóż, bez zaświadczenia wydanego przez lekarza prowadzącego lub lekarza medycyny pracy nie ma on prawa dopuścić cię do wykonywania zawodowych obowiązków.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA