Początki ciąży - jak sobie radzić ze złym samopoczuciem?

Autor: mik
REKLAMA

Początek ciąży to okres, w którym Twoje ciało, jak i psychika podlega ciągłym zmianom. Na początku to głównie Ty oraz Twój partner macie świadomość tego, że rozwija się w Tobie życie, gdyż jeśli się strasznie nie objadasz, ciąża nie jest jeszcze widoczna. Produkowane w dużych ilościach hormony powodują w Tobie zmiany nastroju oraz ciała. Płacz na filmach klasy B oraz z każdego innego powodu nie będzie w tym okresie niczym dziwnym.

Pierwsza reakcja

Kobiety w ciąży różnie reagują na swój stan. Najczęstszym powodem tej różnicy jest kilka czynników, między innymi:

  1. Ciąża była planowana lub jest dziełem przypadku.
  2. Długość oczekiwania na poczęcie.
  3. Jest to nasza pierwsza ciąża czy kolejna.

W zależności od tych czynników kobiety będą reagowały z wielką radością, wytęsknieniem czy nawet smutkiem, co nie znaczy, że z czasem ciąża, jak i nienarodzone dziecko nie dadzą im szczęścia.

 

Ciążowe dolegliwości

Objawy ciąży nie pojawiają się od razu po zapłodnieniu, a narastają bądź maleją wraz z upływem błogosławionego stanu.

Ogólne zmęczenie

W pierwszym trymestrze ciąży możesz być senna, apatyczna i nie mieć sił na nic. Podczas ciąży Twój organizm zużywa ogromną ilość energii, porównywalną do wysiłku sportowca w czasie zawodów. Twoje ciało szaleje od hormonów, a to co zjadasz dzielone jest na dwoje. Pomóż sobie nieco, spowolnij swoje życie! Zrób krótką drzemkę w ciągu dnia, większe przerwy w czasie pracy. Jeśli Twojemu zmęczeniu towarzyszą omdlenia, duszność, łomotanie serca, udaj się do lekarza, mogą być to oznaki anemii.

Nudności i wymioty

Gonadotropina kosmówkowa to główny winowajca Twojego złego samopoczucia w czasie ciąży. Nie tylko powoduje senność i zmęczenie, ale też nudności i wymioty. Dolegliwości te psują życie niejednej przyszłej matki. Czasami wymioty są tak silne, że powodują zaburzenia żywienia oraz nawodnienia i może się to skończyć kilkudniowym pobytem w szpitalu, celem nawodnienia organizmu i zahamowania wymiotów. Jeśli jednak Twój stan nie jest tak poważny, zacznij swój dzień od banana lub suchej bułki; jedz często, ale w małych porcjach; pij większe ilości wody – w ten sposób nieco sobie ulżysz. Dolegliwość ta najczęściej mija około dwunastego tygodnia ciąży, lecz u niektórych kobiet utrzymuje się dłużej, nawet do dwudziestego tygodnia.

Bolesność piersi

Bolesność piersi to dolegliwość, która może Ci doskwierać aż do końca pierwszego trymestru. Na początku piersi stają się bolesne jak w każdym nieciążowym cyklu, po miesiącu problem ten jest jeszcze większy, aż po dwóch może stać się nie do zniesienia, dopiero drugi trymestr przynosi ulgę.

Częste oddawanie moczu

Inną dolegliwością, która może się rozpocząć w pierwszym trymestrze a nasilać do końca ciąży jest potrzeba częstszego oddawania moczu. Jest to spowodowane większym przepływem krwi przez nerki oraz uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz moczowy.

Wzdęcia

Już na początku ciąży mogą pojawiać się zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Wzdęcia i uczucie pełności będą towarzyszyć Ci do końca ciąży. Winowajcą jest tu wysoki poziom progesteronu.

Ważnym jest abyś w czasie pierwszego trymestru zwracała uwagę na bóle brzucha. Najbardziej niepokojący jest ciągły ból w dole brzucha z towarzyszącym mu krwawieniem, który może skutkować poronieniem, dlatego w razie wystąpienia objawów natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

 

Ciąża to ciekawy okres w życiu kobiety. Lepiej poznajesz swoje ciało oraz psychikę, nosisz w sobie życie, za które stajesz się odpowiedzialna. Nieprzyjemne dolegliwości czasami mogą popsuć nam radość z tego powodu, lecz pamiętaj, że zawsze są sposoby na to, żeby sobie nieco pomóc. Dużo odpoczywaj i stosuj się do zaleceń lekarza.

PA
Źródło : Poranne mdłości i inne pierwsze oznaki - Babyboom.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA