Metamorfoza wnętrz: 3 nowoczesne rozwiązania w aranżacji wnętrz

Autor: mik
REKLAMA

Aranżacja wnętrz – podobnie zresztą jak każda inna dziedzina naszego życia – bywa bardzo podatna na działanie różnego rodzaju trendów. Oznacza to jednak, że rozwiązania, które były modne jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu, dziś często sprawiają wrażenie nudnych lub wręcz obciachowych. Co zatem zrobić, żeby nasze mieszkanie prezentowało się bardziej nowocześnie?

Każde mieszkanie potrzebuje od czasu do czasu małej metamorfozy. Nie trzeba od razu wywracać wszystkiego do góry nogami; czasami nawet kilka pozornie drobnych zmian potrafi całkowicie zmienić charakter danego wnętrza. Sposobów na lekkie unowocześnienie mieszkania nie brakuje – poniżej przedstawiamy kilka tych najpopularniejszych. Uwaga: na uwadze zawsze należy mieć fakt, że moda bywa bardzo zmienna; popularne dzisiaj rozwiązania, jutro mogą wydawać się archaiczne i przestarzałe.

Nowocześnie, czyli na biało

I wtedy wchodzę ja – cały na biało. Ta puenta popularnego dowcipu w przypadku nowoczesnych pomieszczeń nie ma raczej racji bytu, bo mężczyzna w bieli nie będzie w żaden sposób kontrastował z dzisiejszymi wnętrzami. Tam bowiem już od pewnego czasu rządzi kolor biały. Barwa ta nie tylko urzeka swoim ponadczasowym stylem, ale także w sposób idealny wpasowuje się w aktualną modę na prostotę i minimalizm. A na tym jej zalety się nie kończą, bo biel również optycznie powiększa przestrzeń i skutecznie ją rozjaśnia.

Z bielą należy uważać, bo w zbyt dużej ilości może sprawić, że nasze mieszkanie wyda się przesadnie sterylne i chłodne. Dlatego dobrym pomysłem jest wprowadzenie do białego wnętrza drobnych akcentów w innym kolorze, np. błękicie. Na tej płaszczyźnie można akurat śmiało eksperymentować, bo biel jest neutralna i współgra z nią praktycznie każda barwa. Zalecam jednak umiar: więcej niż dwa-trzy kolory będą jedynie rozpraszać.

Tapeta w nowoczesnej aranżacji wnętrz

Interesującym sposobem na odświeżenie wystroju jest zainwestowanie w tapetę. W tym przypadku można mówić wręcz o triumfalnym powrocie, bo tapeta przez długi czas nie cieszyła się zbyt dużą popularnością – wszystko przez negatywne skojarzenia z czasami PRLu. To już jednak przeszłość. Dziś na rynku znaleźć można całą gamę tapet, które różnią się między sobą wzornictwem, wytrzymałością i ceną. Taka rolka tapety z włókna szklanego potrafi kosztować nawet ok. 300 złotych, ale jest za to wodoodporna, odporna na zmywanie oraz szorowanie. Generalnie prawie każda tapeta dość udanie maskuje rozmaite nierówności ścian.

Nie trzeba tapetować od razu całego wnętrza. W przypadku nowoczesnej aranżacji wnętrz bardzo popularnym patentem jest tapetowanie wyłącznie jednej ze ścian, a czasami nawet tylko pewnej jej części. Dzięki temu w pomieszczeniu pojawia się bardzo mocny akcent, który natychmiast przykuwa uwagę. Poza tym oszczędne zastosowanie tapety ściennej pozwala uniknąć przeładowania wnętrza wzorami i ozdobami.

Backsplash

Przestrzeń nad blatem kuchennym jest bardzo wymagająca, bo nieustannie oddziałuje na nią wilgoć, para i tłuszcz. Najczęściej zabezpiecza się ją płytkami ceramicznymi – to jednak rozwiązanie bardzo klasyczne. Dużo nowocześniejszym podejściem są panele szklane, czyli tzw. backsplash. Za rozwiązaniem tym przemawia jego praktyczność, bo hartowane szkło jest niezwykle wytrzymałe, a poza tym łatwo je wyczyścić. Backsplash sprawdza się doskonale w aranżacji wnętrz kuchennych, bo daje niemal nieograniczone możliwości doboru grafiki – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dostarczyć fotografie/projekty graficzne własnego autorstwa! A czy coś może nadać naszej kuchni bardziej osobistego charakteru?

Artykuł opublikowany dzięki PerfectSpace.pl
Autorem artykułu jest Pan Maciej Balcerek - menadżer firmy Perfect Space z Warszawy zajmującej się kompleksowym projektowaniem i aranżacją wnętrz mieszkań, biur i lokali usługowych.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA