Prawdopodobne i pewne objawy ciąży

Autor: mik
REKLAMA

Nie trzeba wykonywać testu ciążowego, by wiedzieć, że jest się w ciąży. Wiele kobiet wrażliwych na sygnały wysyłane przez ich organizmy zwyczajnie wie, że zostaną mamami.

Mają bowiem wiedzę na temat objawów ciąży. Bardzo szybko są w stanie się zorientować, że „coś się zmieniło”. Oto najważniejsze objawy ciąży, z których dowiesz się, że to właśnie teraz. Oto 5 najczęstszych objawów, znasz inne? Prosimy o komentarz.

Brak miesiączki

Jednym z pierwszych sygnałów świadczących, że możesz być w ciąży jest zatrzymanie miesiączki lub wystąpienie skąpego krwawienia w terminie, w którym „normalnie” pojawia się okres. Zatrzymanie miesiączki nie stanowi jednak pewnego sygnału wskazującego na ciążę, ale bardzo prawdopodobny, szczególnie u zdrowej regularnie miesiączkującej kobiety. W nielicznych przypadkach zatrzymanie okresu może mieć inne przyczyny.

Senność i zmęczenie

Wczesna ciąża kojarzona jest ze sporym zmęczeniem i sennością. Wiele kobiet w tym czasie doświadcza czegoś, co trudno opisać słowami. Czuje tak ogromne znużenie, że niezmiernie trudno nad tym zapanować. Są w stanie niemal usnąć na stojąco, nie mogą normalnie funkcjonować, jeśli nie utną sobie w ciągu dnia chociaż krótkiej drzemki.

Wahania nastrojów

Choć tuż przed miesiączką zmienność nastrojów nie jest niczym nadzwyczajnym, to jednak to, co się dzieje w ciąży otwiera na całkiem inne odczucia.

Wahania poziomu hormonów we krwi prowadzą do nagłego przechodzenia od złości do radości, od smutku do melancholii, a kończąc na rozbawieniu. Kobieta w ciąży może być skłonna do wzruszeń, płakać na reklamach, mieć problem z kontrolą własnych emocji. Łatwo ją urazić czy wmieszać w prawdziwą kłótnię, do której w normalnych sytuacjach by nie doszło.

Wrażliwość piersi i zmiana ich wyglądu

Wczesna ciąża zmienia biust niemal nie do poznania. W kilka dni na skórze widoczna staje się sieć naczyń krwionośnych. Piersi są wyraźnie większe, pełniejsze, obrzmiałe i ciężkie. Są bardzo wrażliwe i bolesne. Mogą powodować dyskomfort w trakcie snu, uprawiania sportu, czy nawet podczas zakładania biustonosza.

Większa wrażliwość na zapachy

W ciąży wyostrzają się również zmysły. Kobieta z zaskoczeniem zauważa, że jest bardziej wrażliwa niż dotychczas na zapachy, bardziej intensywnie czuje zarówno wonie przyjemne i te niezbyt miłe. Jednak to nie wszystko. Również kubki smakowe mogą prawdziwie zaskakiwać odbiorem całkiem nowych doznań kulinarnych. Wcześniej nielubiane dania mogą nagle zacząć smakować, a te uwielbiane nieoczekiwanie mogą zostać odrzucone. Bardzo częsty we wczesnej ciąży jest też inny mechanizm, kiedy organizm kobiety odrzuca szkodliwe używki – alkohol i papierosy, jakby wiedział, że one są w tym okresie szczególnie groźne i należy przed nimi chronić rozwijające się nowe życie.

Więcej na temat wczesnych objawów ciąży można przeczytać tutaj.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA