Jak prawidłowo zabezpieczyć budowę przed zimą?

Autor: mik
REKLAMA

Budowa domu to poważna inwestycja i warto zadbać, aby okres zimowy przetrwała w jak najlepszych warunkach. Tym bardziej, że często zdarza się sytuacja, w której w okresie wiosna – jesień nie udaje się wybudować surowego stanu zamkniętego. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, z opóźnieniem decyzji kredytowej lub problemami ze znalezieniem odpowiedniej ekipy włącznie.

W takiej sytuacji należy podjąć się działań, dzięki którym można ochronić budowę przed niekorzystnym oddziaływaniem charakterystycznych dla zimy warunków atmosferycznych czy nawet złodziei. Brak właściwej ostrożności może wiązać się ze stratami materiałowymi, co oczywiście przekłada się na straty finansowe. 

W przypadku wykonanych wykopów, należy dokonać wszelkich starań, aby zabezpieczyć je za pomocą warstwy styropianu lub położonymi na ich dnie słomianymi matami. Znacznie większej drobiazgowości wymagają wylane fundamenty, które mogą być narażone przede wszystkim na tzw. wysadziny gruntowe, czyli rozsadzającą grunt zamarzającą wodę. O odpowiednią protekcję fundamentów można zadbać jeszcze przed ich wylaniem, korzystając z materiałów mrozoodpornych, korzystnie wpływając w ten sposób na wytrzymałość fundamentów.

Niezwykle istotnym elementem zabezpieczenia budowy przed okresem zimowym jest dach. Jeżeli istnieje już konstrukcja dachowa bez żadnego pokrycia, zalecamy zabezpieczyć budowę przy użyciu desek lub wodoodpornych płyt, przykrywając je papą. Sytuacja ma się podobnie, gdy więźba jeszcze nie powstała – wtedy należy prowizorycznie przykryć strop za pomocą takich samych rozwiązań. Dlaczego warto zdecydować się na tego typu działania? Przede wszystkim ze względu na fakt, że zabieg ten pomoże zniwelować negatywne skutki opadów deszczu, które zimą wiążą się z zamarzaniem wody. 

Odpowiednio zabezpieczona budowa to nie tylko zasłonięty dach, ale także drzwi i okna. Pozwala to zapobiec dostawaniu się wewnątrz deszczu lub śniegu oraz wizytom nieproszonych gości. W tym celu należy wykorzystać deski, folię, cegły czy pustaki. Warto jednak pamiętać, że niewielkie szczeliny umożliwią wietrzenie wnętrza i właściwą wentylację powietrza. Podobnie w przypadku wstawionych już okien – sugeruje się zostawiać je na zimę uchylone. 

Jeżeli do końca jesieni uda się wybudować stan surowy zamknięty, można przystąpić do prac wykończeniowych. Te jednak również wymagają podjęcia pewnych działań. Odpowiednia temperatura jest bardzo istotna, a ciepło znacząco przyśpiesza wysychanie tynków. Domu nie trzeba ogrzewać, jeśli zimą nie planujemy wewnątrz żadnych prac związanych z jego wykończeniem.

Jednym ze zdecydowanie najważniejszych elementów zabezpieczania budowy jest troska o instalację wodną. Obowiązkiem jest spuszczenie wody, aby nie zaistniało ryzyko zamarznięcia wody i rozsadzenia rur od wewnątrz. Wszelkie odsłonięte fragmenty rur należy przykryć warstwą grzewczą, za którą może służyć choćby styropian czy kawałki materiału, a rzecz ma się podobnie z wodomierzem. Tutaj również istotna jest odpowiednia wentylacja – w ten sposób zagwarantujemy sobie możliwość regularnego odprowadzania wilgoci.

Ostatnią czynnością, dzięki której nasza budowa przetrwa zimę bez uszczerbku, a my w ten sposób zapewnimy sobie komfort psychiczny, jest zabezpieczenie otaczających ją materiałów i elementów wyposażenia placu budowy. 

Za cenne informacje dziękujemy portalowi Złote-Rączki.pl .

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA