Leasing nieruchomości – poznaj najważniejsze wady i zalety

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z leasingu, bo jest to przystępny sposób finansowania niezbędnych firmie pojazdów, urządzeń i maszyn. Warto jednak wiedzieć, że leasing dotyczy nie tylko ruchomości, lecz także nieruchomości.

Leasing funkcjonuje w Polsce od początku lat 90. ubiegłego wieku. Ponieważ stał się szczególnie popularny wśród przedsiębiorców, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że również klienci indywidualni mogą korzystać z takiej formy finansowania. Co więcej, leasing nie dotyczy tylko ruchomości (np. pojazdów, urządzeń i maszyn), lecz także nieruchomości (grunty, budynki komercyjne, np. hotel).

Leasing czy kredyt?

Oto najważniejsze zalety leasingu nieruchomości:

  • w porównaniu do procedury kredytowej uzyskanie leasingu nieruchomości jest mniej czasochłonne i skomplikowane;
  • zdolność kredytowa przedsiębiorcy ma drugorzędne znaczenie;
  • podpisanie umowy leasingowej nie zmniejsza zdolności kredytowej firmy,
  • umowa leasingu nieruchomości jest podpisywana na krótszy czas niż umowa kredytowa.

Decydując się na leasing nieruchomości warto wiedzieć, że:

  • rzadko zdarza się, aby umowa leasingu nieruchomości dopuszczała możliwość jej wypowiedzenia;
  • opóźnienie w spłacie kolejnych rat może oznaczać wypowiedzenie umowy;
  • leasing nieruchomości jest droższy niż kredyt hipoteczny

Dowiedz się więcej o leasingu nieruchomości

Stań się właścicielem nieruchomości po zakończeniu umowy

Umowa leasingowa zawsze jest podpisywana na określony czas. W zależności od ustaleń dokonanych w umowie leasingobiorca może – po upływie czasu, na jaki umowa została podpisana – wykupić nieruchomość po wcześniej ustalonej cenie. Takie rozwiązanie bywa korzystne, jeżeli w okolicy powstały nowe inwestycje lub ceny nieruchomości wzrosły.

Leasing nieruchomości to również konkretne korzyści podatkowe. Kształtują się one różnorodnie – wszystko zależy od tego, o jakim leasingu mowa. W przypadku finansowego, leasingobiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Decydując się na leasing operacyjny, do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca może zaliczyć m.in. opłatę wstępną i poszczególne raty.

Leasing nieruchomości – o czym trzeba pamiętać

Wybierając pomiędzy kredytem hipotecznym a leasingiem nieruchomości warto pamiętać, że kredyt można spłacić przed wyznaczonym terminem. W przypadku leasingu takie rozwiązanie nie jest możliwe.

Trzeba również wiedzieć, że leasingodawca ma możliwość rozwiązania umowy leasingu w przypadku, gdy leasingobiorca nie ureguluje w terminie spłaty rat (najczęściej trzech).

//